Existujú duchovia? Vysvetlenie, čo v skutočnosti vidíme, keď si myslíme, že straší

Zdieľať
duch

Ľudia už odpradávna rozprávajú príbehy o tom, ako ich navštevujú duchovia, démoni či iné paranormálne sily. Väčšina z týchto úkazov sa pritom podľa výpovedí objavuje v noci.

Vedci tvrdia, že túto problematiku dokážu vysvetliť, vraj za všetko môže náš spánkový vzorec. Profesorka psychológie Alice Gregoryová sa domnieva, že mnohé z foriem porúch spánku sú zamieňané za zjavenie duchov.

Jednou z nich je spánková paralýza, keď dosiahneme stav hlbokého spánku alebo fázu REM, v ktorej spíme. Približne osem percent ľudí si ale aj v tejto fáze dokáže udržať určitú formu vedomia, čo spôsobuje, že sny, ktoré sa im zdajú, vnímajú ako niečo skutočné. Myslia si potom, že ľudí či veci zo svojich snov videli v reálnom živote, hoci to tak nie je.

„Ďalším možným vysvetlením je syndróm explodujúcej hlavy, keď počas zaspávania človeka zobudí hlasný zvuk, najčastejšie výbuch alebo výstrel. Ide o sluchovú halucináciu, ktorá sa môže niekoľkokrát opakovať. Keď zaspávame, retikulárna tvorba mozgového kmeňa (časť mozgu, ktorá je zodpovedná za vedomie), začína obmedzovať našu schopnosť hýbať sa, vidieť či počuť veci. Keď v spánku počujeme hlasnú ranu, môže sa tak stať v dôsledku oneskoreného nástupu tohto procesu. Namiesto toho, aby retikulárna tvorba naše sluchové neuróny umlčala, vystrelí do mozgu “ vysvetľuje psychologička.

Ako príklad uvádza prípad sedemdesiatročnej pani Sinclairovej, ktorá žije sama. Dlho si myslela, že v jej dome straší duch, škriatok, ktorý ju v noci škrtí. Keď sa však zoznámila s vedeckým objasnením týchto príhod, prestala veriť v paranormálne javy. „Veríme, že vedecké objasnenie paranormálnych zážitkov povedie k znižovaniu úzkosti aj u druhých pacientov,“ dodala psychologička.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom