Títo predátori sa zvyčajne objavujú vo filmoch a seriáloch ako smrtiace tvory – v skutočnosti pritom len zriedkavo útočia na ľudí. Ak sa zaujímate o žraloky, tieto fakty vám o nich povedia viac.
7 vecí, ktoré ste o útokoch žralokov určite nevedeli
Ľudia zabíjajú viac žralokov ako žraloky ľudí
Po celom svete zabijú žraloky v priemere šesť ľudí ročne, zatiaľ čo ľudia zabíjajú niečo medzi 75 až 100 miliónov žralokov.
Len tri druhy žralokov napádajú človeka
Existuje viac ako 400 druhov žralokov, na ľuďoch si „pochutnávajú“ tigrie žraloky, žraloky biele a býčie žraloky. Väčšina pohryznutí je výsledkom zvedavosti, nie nepriateľstva.
Žraloky nie sú zabíjané iba kvôli ochrane ľudí
Ľudia predstavujú oveľa väčšie riziko pre žraloky ako opačne. Nadmerný rybolov ich ohrozuje, za posledných 75 rokov sa napríklad počty žralokov veľrybích zmenšili o polovicu.
Žraloky veľrybie sú najväčšie ryby plávajúce v moriach
Môžu narásť až do dĺžky 12 metrov a vážiť viac ako 20 ton. Majú ostré zuby, ktoré však nepoužívajú na jedenie, keďže sa živia predovšetkým planktónom a krevetami. Nie sú agresívne voči ľuďom.
Žraloky všetkých veľkostí
Trpasličie žraloky sa zmestia do dlane, podľa odhadov žijú 275 metrov pod hladinou. Majú orgány, ktoré vytvárajú svetlo na plutvách a bruchu. Bioluminiscencia im pravdepodobne pomáha sa maskovať pred dravcami a zároveň priťahuje korisť.
Veľké biele žraloky sú chytrí predátori
Žraloky sú chytré. Veľké biele žraloky majú na lovenie stratégiu, každý rok sa zamerajú na mladé naivné tulene.
Veľké biele žraloky sú cestovatelia
Žraloky sa počas roka plavia aj niekoľko tisíc kilometrov. Prečo to robia zatiaľ vedci nevedia.
Niektoré žraloky nikdy neprestávajú plávať
Neplatí to pre všetky druhy, ale veľké biele žraloky, žraloky tigrované a žraloky mako musia neustále plávať, aby mohli dýchať.
Životnosť žralok môže byť dlhá
Žraloky všeobecne sa dožívajú vysokého veku, Veľké biele žraloky žijú 70 rokov a žraloky grónske žijú až 400 rokov. Ide pravdepodobne o najdlhšie žijúce stavovce na Zemi. Podľa výskumu tieto žraloky nemusia dosiahnuť sexuálnu zrelosť až do veku 150 rokov.