Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

FOTO: Vyše tisíc ľudí na proteste proti Paškovi žiadalo jeho odstúpenie!

PROTEST: Za odstúpenie Pavla Pašku
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Úèastníci protestného zhromaždenia - výzva za odstúpenie Pavla Pašku z funkcie predsedu Národnej rady SR, na Námestí SNP. Bratislava, 14. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
reklama:
reklama:

Paška sa stal podľa Hlinu symbolom, že sme v novembri 1989 niečo nedokončili

Bratislavské námestie SNP dnes vyslalo odkaz Pavlovi Paškovi, aby odstúpil z funkcie predsedu NR SR. Približne 1 200 ľudí skandovalo počas jednej hodiny výzvu „Odstúpiť!“ Organizátor mítingu Alojz Hlina odhadol účasť na 2 000 ľudí. Zároveň vyzval, aby prišli na námestie aj v pondelok o 17:00. Ak Paška výzvu davu nevypočuje, tak 25. novembra má dav z Námestia SNP smerovať pred budovu NR SR, kde sa začne posledné tohtoročné rokovanie parlamentu. Ak by ani to nepohlo a Paškaneodstúpi, Hlina zorganizuje ďalší míting 28. novembra v Košiciach. Zároveň oznámil, že so spoluorganizátormi podujatia Danielom Lipšicom, Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom spúšťajú petíciu za odvolanie Pašku z funkcie.

PROTEST: Za odstúpenie Pavla Pašku

Paška sa stal podľa Hlinu symbolom, že sme v novembri 1989 niečo nedokončili. „Mali by sme poslať z Námestia SNP signál, že takto sme si to nepredstavovali, že v krajine vládnu ľudia, ktorým nič nie je sväté,“ povedal Hlina v prejave s tým, že jedinou požiadavkou zhromaždenia je odstúpenie Pašku z postu predsedu NR SR. Lipšic vyhlásil, že pred 25 rokmi na námestí ľudia stáli pre Vasiľa Biľaka a dnes sú tu pre Pašku. „Koho sa Paška bojí? Kontrolných orgánov? Prokurátorov a sudcov? Boja sa len ľudí ako v novembri ´89,“ vyhlásil Lipšic s tým, že ľudia nechcú, aby slovenské zdravotníctvo rozkrádalo pár oligarchov a politikov. Ľudia hlasno počas jeho prejavu skandovali „Odstúpiť!“ a súhlasili so spustením petície za odvolanie Pašku.

Podľa Sulíka je Paška prototypom arogantného politika, ktorý si myslí, že môže všetko, napríklad kradnúť. Kúpa CT piešťanskou nemocnicou je podľa neho len špička ľadovca. „ĽudiaPašku systematicky tunelujú zdravotníctvo,“ vyhlásil s tým, že kovaný komunista zabudol na porekadlo zlodejov: „Môžeš sa nažrať, ale nemôžeš mľaskať“. Paškovi vyčítal arogantné vedenie parlamentu. Matovič v prejave konštatoval, že Smer-SD dosadzuje do funkcií zlodejov a blbých, ale hlavne, že sú ich. „Nenásytný parazit z Košíc tuneluje zdravotníctvo, aj keď ľudia si musia do nemocnice nosiť toaletný papier,“ vyhlásil. Nasledoval pokrik ľudí: „Do basy!“ Smer-SD Matovič označil za zločineckú organizovanú skupinu, ktorá spĺňa všetky atribúty na takúto definíciu podľa Trestného zákona. „Smer-SD založil zločineckú organizovanú skupinu, aby mohol rozkradnúť dane,“ dodal.

PROTEST: Za odstúpenie Pavla Pašku
Matovič počas príhovoru

Na míting prišiel aj lekár piešťanskej nemocnice Alan Suchánek, ktorý upozornil na nákup CT prístroja. Podľa neho prípady korupcie musia byť odhalené a musí byť za ne vyvodená aj trestnoprávna zodpovednosť. Upozornil, že dnes bolo na neho podané trestné oznámenie. Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský uviedol, že ak nebude potrestaný vinník za predražený nákup CT prístroja, prídu ďalšie kauzy. Porovnal, že počas Dňa narcisov množstvo dobrovoľníkov vyzbieralo približne 940-tisíc eur, ale pri nákupe CT bolo ukradnutých milión eur. Zároveň upozornil, že kšefty v zdravotníctve sa robili za každej vlády. „Všetci potrebujeme nádej, tou je dnes odvolanie Pašku,“ povedal s tým, že nepriame dôkazy pri nákupe CT sú jasné.

PROTEST: Za odstúpenie Pavla Pašku

Piešťanská nemocnica si ešte v roku 2012 vo verejnom obstarávaní vybrala CT prístroj za približne milión eur, napokon ho však nekúpila. V tomto roku si v novom výberovom konaní vybrala iný prístroj za 1,6 milióna eur, ktorý mala dodať firma Medical Group SK. Riaditeľka nemocnice Mária Domčeková tender obhajuje, tvrdí, že všetko bolo v súlade so zákonom. Firme Medical Group SK však zaslala návrh na ukončenie zmluvy na kúpu CT prístroja. Po medializácii prípadu vyzval premiér Robert Fico ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú i podpredsedníčku NR SR a predsedníčku dozornej rady nemocnice Renátu Zmajkovičovú, aby sa vzdali svojich funkcií. Obe Ficovej výzve vyhoveli. Opozícia sa v parlamente pokúsila odvolať Fica i Pašku. V ani jednom prípade však neuspela.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 14. novembra 2014Zdroj SITA, © SITA 2014, SITA
reklama:
reklama:
reklama: