Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hlas nepodporí dohodu s USA! Pellegrini vyzýva prezidentku k TOMUTO!

Pellegrini.jpg
Foto: SITA/Jana Birošová
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 14. januára (SITA) – Predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini chce, aby obrannú dohodu s USA nechala prezidentka Zuzana Čaputová posúdiť Ústavným súdom SR (ÚS SR). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Strana trvá na tom, že zo strany vlády SR je dohoda nezodpovedným krokom voči národno-štátnym záujmom SR a že bola odignorovaná verejná diskusia a pripomienky ústavných orgánov, odborných inštitúcií a širokej verejnosti v tejto veci. „Napriek týmto zásadným výhradám vláda odsúhlasila dohodu v znení predloženom druhou zmluvnou stranou bez toho, aby z pozície suverénneho štátu požadovala zmenu ustanovení, ktoré jasne vymedzujú jurisdikciu slovenských štátnych orgánov a poskytujú jasné garancie vo vzťahu k Slovenskej republike,“ uvádza sa v stanovisku strany.

Hlas-SD nepodporí znenie akejkoľvek zmluvy, ktorá je v rozpore s Ústavou SR, nerešpektuje suverenitu a územnú celistvosť SR a vytvára možnosť na rozmiestňovanie cudzích ozbrojených síl a zbraňových systémov na území SR bez predchádzajúceho súhlasu jej ústavných orgánov.

Dohodu o obrannej spolupráci medzi USA a Slovenskom schválila vláda na svojom zasadnutí v stredu 12. januára.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 14. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: