Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Horská služba varuje pred cestou do hôr! V niektorých lokalitách je vyhlásené veľké lavínové nebezpečenstvo!

Lavina.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ilustračné foto SITA, AP
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 8. februára (SITA) – Vplyvom veľmi silného vetra a výdatných zrážok je v Malej Fatre a Západných Tatrách vyhlásené veľké lavínové nebezpečenstvo (4. stupeň), inde len zvýšené (3. stupeň). Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Za posledné tri dni pretrvávajúceho sneženia napadlo od 20 do 50 centimetrov nového snehu. Najviac nového snehu napadlo v Západných Tatrách a Malej Fatre. Toto výrazné sneženie spojené s vetrom vytvára snehové dosky a vankúše. Uvoľnenie takýchto útvarov je možné už pri malom dodatočnom zaťažení a ich stabilita sa veľmi ťažko posudzuje. Šírenie napätia môže spôsobiť veľmi dlhý odtrh, čím stredné a veľké lavíny. Na severných expozíciách sa v profile nachádza trvalo slabá vrstva hranatozrnného snehu, ktorý pôsobí v profile snehu destabilizujúco. Naďalej sa predpokladá aj výskyt spontánnych lavín. Tendencia lavínového nebezpečenstva je so snežením a vetrom stúpajúca

Striedanie frontálnych systémov spojené so silným vetrom pokračuje a podobný ráz počasia sa udrží aj zajtra. Vývoj počasia spôsobil, že sneh je v pohoriach rozmiestnený veľmi nerovnomerne. Náveterné strany štítov, sediel a rebier sú takmer bez snehu alebo vyfúkané na tvrdú ľadovú vrstvu, naopak na záveterných stranách (hlavne J a JV) je sneh uložený v tvrdých doskách a vankúšoch, ktoré môžu dosahovať hrúbku až 150 centimetrov. Rôzna hrúbka a tvrdosť naviatych dosiek spôsobuje veľmi ťažký odhad bezpečnej stopy. Najvýraznejšie pribudlo snehu v pásme lesa, kde bol sfúkavaný silným vetrom. Na podhorí ale naopak včera v noci pršalo a sneh pribúdal hlavne v lokalitách nad 800 metrov nad morom.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 8. februára 2022
reklama:
reklama:
reklama: