Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ideálny vekový rozdiel medzi partnermi. Vedci vypočítali konkrétne číslo

muž so ženou
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
muž so ženou www.freepik.com
reklama:
reklama:

Veľa párov vám povie, že vek je iba číslo a keď sa dvaja milujú, skrátka nie je čo riešiť. Ale čo keď to nie je pravda a daný vekový rozdiel sa bude za nejaký čas podieľať na upevnení, alebo rozpade vzťahu? Vedci z atlantskej Emory University sa tejto otázke pozreli na zúbok. Vypočítali ideálny vekový rozdiel, ktorý zvyšuje šancu na dlhodobý vzťah.

Vekový rozdiel určuje stálosť a kvalitu vzťahu

Jedným z určujúcich faktorov, ktorý ovplyvňuje kvalitu a stálosť partnerského vzťahu, je bezpochyby vek oboch partnerov. Túto skutočnosť si uvedomil aj tím vedcov z Emory University v americkej Atlante, ktorý sa rozhodol spočítať ideálny vekový rozdiel medzi partnermi. Zaujímajú vás výsledky?

Čím vyšší vekový rozdiel, tým väčšie riziko krachu vzťahu

Do tejto štúdie sa zapojilo zhruba tri tisíc ľudí. Pri zisťovaní ideálneho vekového rozdielu vedci dospeli k zisteniu, ktorého si sú vedomí aj niektorí z nás. Čím vyšší je vekový rozdiel medzi partnermi, tým existuje vyššie riziko toho, že vzťah skrachuje. Je to dané aj tým, že rôzne starí partneri môžu mať veľmi odlišné záujmy, koníčky i životné ciele, kvôli čomu v páre vznikajú časté konflikty.

Podľa vedcov páry s vekovým rozdielom 5 rokov a viac čelia riziku rozpadu vzťahu z 18 percent. Pokiaľ je vekový rozdiel medzi partnermi 10 rokov a viac, toto riziko vzrastá až na 30 percent. V prípade párov s vekovým rozdielom 20 rokov a viac riziko rozpadu vzťahu činí dokonca 95 percent.

Vedci z Emory University sa okrem veku zamerali aj na vzdelanie. Podľa vzorky ľudí, ktorí sa do štúdie zapojili, došli k tomu, že pokiaľ je medzi partnermi obrovský rozdiel vo vzdelaní (napríklad základná škola vs. univerzita), je v tomto prípade riziko rozpadu vzťahu až 43 percent.

Ideálny vekový rozdiel? Čo najmenší

Zaujíma vás, k akému výsledku dospeli vedci pri výpočte ideálneho vekového rozdielu medzi partnermi? Ideálny vekový rozdiel je podľa nich 1 rok (maximálne však 3 roky). Do tejto skupiny patria páry, ktoré majú najvyššiu šancu, že spolu zostanú po celý život. Pravdepodobnosť rozpadu ich vzťahu sa pohybuje okolo iba 3 percent.

Je to dané tým, že sa vďaka svojmu takmer zhodnému veku pozerajú na svet podobnými očami. Keďže sa nachádzajú v rovnakej fáze života, majú pomerne zhodné aj záľuby a koníčky a spravidla smerujú spoločne za rovnakými životnými cieľmi.

Zistenia, s ktorými prišli americkí vedci, sú iba čísla, ktoré však nemusia platiť vo všetkých prípadoch. Úspešnosť vzťahu totiž nezáleží iba na veku, ale predovšetkým na vzájomnej láske a úcte.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 15. mája 2022
reklama:
reklama:
reklama: