Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Idete na dovolenku? Nenechajte sa prekvapiť zlodejmi

zlodej
zlodej www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Stopercentné bezpečie neexistuje

Niekde som počula, že dom nemusí byť 100% bezpečný, ale vždy bezpečnejší ako u susedov. Tento trochu strašidelný slogan má však svoje opodstatnenie. Uvedomte si, že zlodej hľadá vždy cestu najmenšieho odporu a vláme sa tam, kde sa vlastne cíti bezpečne. Lupiči nechcú byť objavení a snažia sa vyhnúť konfrontácii. Zlodeji často hľadajú niečo malé, ale cenné. Medzi bežné veci, ktoré zlodeji berú patria notebooky, hodinky, šperky a peniaze.

Prevencia pred vlámaním

Prevencia pred vlámaním je teda predovšetkým o tom, že zlodejovi pripravíte čo najmenšiu možnosť dostať sa do vášho domu. Začnite tým, že sa prejdete okolo svojho domova a preskúmate jeho slabiny. Staňte sa na chvíľu zločincom. Pozerajte sa jeho očami. Najlepší spôsob, ako ochrániť svoj domov zvonku, je totiž preskúmať ho očami zlodeja. Pokiaľ môžete napríklad konštatovať, že okno môže byť ľahko otvorené, zlodej bude určite schopný dospieť k rovnakému záveru. Verte, že existuje mnoho spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť vášho domova bez toho, aby ste príliš míňali. Tu je niekoľko tipov, ako ochrániť váš domov proti vlámaniu a zvýšiť bezpečnosť.

Zaistite okná a dvere

Uistite sa, že váš domov má pred odchodom uzamknuté všetky okná a dvere. Nechajte nejaké závesy a žalúzie otvorené, aby poskytli ilúziu, že je niekto doma.

Upracte záhradu

Pred odchodom upracte zo záhrady grily, bicykle, hračky, nábytok, rebríky. Zlodeji sú šťastní, keď takéto veci nájdu.

Dohovorte sa so susedmi

Mať suseda, ktorému môžete veriť, je ako byť neustále doma. Pozorní susedia sú najlepšou ochranou proti zlodejom. Váš sused môže byť vašimi očami, keď nie ste doma. Neignorujte ich teda. Buďte k nim priateľskí a komunikujte s nimi, pretože môžu zavolať políciu, pokiaľ si všimnú nejakú podozrivú aktivitu, ktorá bude pri vašom dome prebiehať. Nechajte ich vyvážať popolnice, vyberať poštu. Nevybraná poštová schránka je spolu s popolnicou jasným znamením pre každého, že nie ste doma a môžete byť dlhšiu dobu preč. Ak sa vydáte na zimnú dovolenku, požiadajte svojho suseda, aby na vašej príjazdovej ceste odstránil sneh alebo vytvoril stopy pneumatík a zanechal stopy vedúce k vašim dverám a vytvoril tak ilúziu, že je niekto doma. Ak pôjdete na letnú dovolenku, dohodnite sa so susedmi alebo niekomu zaplaťte, aby vám pokosil trávu a udržiaval záhradu v poriadku.

Váš sused môže v prípade vlámania posúdiť aj škody a zavolať zámočníka alebo sklenára, aby znovu zaistil váš domov, kým sa nedostanete domov, aby ste opravili vzniknuté škody. Pred odchodom na dlhšiu dobu nezabudnite dať svoj náhradný kľúč niekomu, komu dôverujete. Pred odchodom nechajte u susedov kontakt na túto osobu. Je dôležité nechať kľúč u niekoho pre prípad núdze.

Nezabudnite túto láskavú službu vždy susedovi vrátiť. Začnete tým vytvárať bezpečné prostredie, teda začnete budovať takú bezpečnostnú komunitu vo svojom okolí. A to sa vždy oplatí.

Pokračujte na ďalšej strane

reklama:
reklama:

Otvoriť prezentáciu, kliknite sem:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 10. júna 2022
reklama:
reklama:
reklama: