Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je dôvod na obavy? Opičie kiahne sa začínajú šíriť v Európe aj USA

kiahne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
kiahne www.freepik.com
reklama:
reklama:

Odborníci sa k novej chorobe vyjadrili jasne. Potrápi nás ďalšia choroba as ňou súvisiaca pandémia? Malým strašiakom sa v poslednej dobe stávajú opičie kiahne, ktoré sa už vyskytli v Európe aj USA. Úplne prvý prípad zaznamenali v Rakúsku, pričom v Británii sa už šíria komunitne. V Česku nebol doteraz žiadny prípad spomínanej choroby odhalený.

Je aj v tomto prípade dôvod na obavy?

Podľa amerického prezidenta by nás malo šírenie znepokojiť, podľa odborníkov však dôvod na obavy nie je. V prvej polovici mája 2022 boli zaznamenané prípady opičích kiahní vo Veľkej Británii, Portugalsku a Španielsku – čo sa týka Európy. Predpokladá sa, že sa jedná o importovanú infekciu z Afriky.

Medzi prvé príznaky patrí zvýšená telesná teplota, horúčka, bolesť hlavy, bolesti svalov, bolesť chrbta, opuch lymfatických uzlín, zimnica, únava až vyčerpanie. Nakazené osoby pociťujú spočiatku príznaky podobné chrípke – horúčku, únavu, bolesti svalov, zimnicu – aj opuch lymfatických uzlín. Obvykle sa počas 1 až 5 dní od nástupu horúčky objavuje už aj typická vyrážka.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 26. mája 2022
reklama:
reklama:
reklama: