Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je koronavírus iba začiatok? Experti našli v roztopenom ľadovci viac ako 33 neznámych vírusov, ktoré môžu našu populáciu ohrozovať ešte viac, než súčasná epidémia

ľadovec
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ľadovec www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Najstarší ľadovec sveta. To je Guliya ležiaca na tibetskej náhornej plošine. Kvôli globálnemu otepľovaniu sa tento prastarý kolos začína roztápať, čo so sebou prináša nečakané nebezpečenstvo. Vedci pri skúmaní štepov z ľadovca objavili vyše tri desiatky zmrazených, doteraz neznámych vírusov, ktoré čakajú, kým ich teplé počasie oslobodí a ony sa rozletia do všetkých strán. Budú umierať ľudia?

Neznáme vírusy z prehistórie

Koronavírusová epidémia pekne potrápila celý svet a vyvolala vlnu paniky. Čo sa ale stane, keď sa do vzduchu uvoľní hneď tridsiatka doposiaľ nevídaných prastarých druhov vírusov, ktoré na svoju príležitosť čakajú tisíce rokov zamrazené v ľade?

Medzinárodný americko-čínsky vedecký tím pri skúmaní štepov z ľadovca Guliya použilo novú metódu, ktorá pomáha zamedziť kontaminácii vzoriek mikróbov z ovzdušia. A nestačili sa diviť. V skúmaných vzorkách našli 33 uložených zmrazených mikroorganizmov, z ktorých 28 ešte nikdy nevideli.

Vírusový archív Zeme

Vedci v laboratóriách skúmajú vzorky ľadovca odobrané už medzi rokmi 1992 a 2015, avšak odvtedy neboli doteraz prijaté žiadne opatrenia na zamedzenie mikrobiálnej kontaminácii počas manipulácie s nimi. Neboli by to však správni vedci, aby si neporadili. Vymysleli spôsob, ako sa predsa len k čistým vzorkám z ľadovca dostať, a to tak, že sa znečisteného povrchu ľadovcových štepov jednoducho zbavili a zvyšok ešte utreli etanolom.

Potom objavili malé prehistorické vírusové múzeum. Tibetské štepy obsahovali dve vrstvy z pravdepodobne úplne odlišných klimatických podmienok z histórie zemegule. V týchto dvoch vrstvách objavili tri desiatky vírusov, ktoré sa vzájomne výrazne líšili podľa toho, v ktorej z vrstiev boli uložené. Sú to vlastne také vírusové archívy našej planéty.

Vďaka vedcom máme náskok

Topenie ľadovcov by mohlo znamenať dvojaké nebezpečenstvo. Jedno pre vedcov a jedno pre ľudstvo. Počas zmeny skupenstva vody by mohol byť tento mikrobiálny archív narušený, prastaré vírusy by mohli nadobro zmiznúť a vedci už by sa o nich nemohli nič dozvedieť. Druhé riziko je ale zlovestnejšie. Mikrobiálny život často v extrémne nízkych teplotách prežíva a pri zahriatí sa opäť aktivuje.

To by sa mohlo stať aj s týmito neznámymi živými fosíliami, ktoré by sa mohli uvoľniť do ovzdušia a nekontrolovateľne sa rozletieť do všetkých svetových strán. Vzhľadom na to, že ľadovec leží na najľudnatejšom kontinente sveta, netrvalo by to dlho a vypukli by ďalšie vlny pandémií, proti ktorým je tá súčasná len buchnutím do vody.

Máme však malú iskričku nádeje. Vďaka tomu, že vedci objavili tieto mikróby zavčasu ešte v zmrazenej fáze, môžu ich v laboratórnych podmienkach skúmať a vyvinúť protilátky skôr, než sa rozšíria v populácii.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 5. decembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: