Jedlá sóda alebo sóda bikarbóna má skutočne mnohostranné využitie v každej domácnosti. Spoznajte všetky jej účinky a stane sa vašim užitočným pomocníkom.
Varenie a pečenie
Jedlú sódu najčastejšie používame pri varení, ale ako kypriaci prostriedok pri pečení. Môžete ju pridať do cesta na koláče, pečivo či palacinky, ak chcete aby bol váš výsledný produkt nadýchaný. Sóda tiež pomáha zmierňovať kyslosť niektorých jedál, keďže je zásaditá a neutralizuje kyslé chute.
Tráviace ťažkosti
Sóda bikarbóna je skvelým pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach, ako je pálenie záhy, nadúvanie alebo žalúdočná kyselina. Pred vypitím roztoku sódy s vodou si najprv dôkladne prečítajte návod na použitie a správny pomer. Pri vážnych a dlhodobých problémoch radšej vyhľadajte lekársku pomoc.
Čistiaci prostriedok
Jedlú sódu využijete v domácnosti tiež ako mnohostranný čistiaci prostriedok. Dokážete pomocou nej odstrániť vodný kameň z pračky či varnej kanvice, alebo ju použiť na čistenie vane, drezu, či kuchynskej linky. Pomáha tiež odstraňovať zápach z chladničky, či smetného koša.
Dezodorant a šampón
Pre svoje absorbčné vlastnosti sa jedlá sóda používa aj ako prírodný dezodorant. Jednoducho ju naneste pod pazuchy, na nohy, alebo do obuvi a zabránite tým zápachu. Môžete ju použiť tiež namiesto šampónu na vlasy. Vlasy zostanú po aplikácii lesklé a pomôže aj proti lupinám.
Zubná hygiena
Sóda bikarbóna je veľkým pomocníkom pri zubnej hygiene. Môžete ju zmiešať so zubnou pastou a použiť na zosvetlenie zubov alebo namiesto pasty. Sóda odstraňuje zubný povlak a pomáha neutralizovať zápach z úst. Rovnako ju po zmiešaní s vodou môžete použiť namiesto ústnej vody.
Čistenie škvŕn a šperkov
Jedlá sóda má v domácnosti skutočne široké využitie. Môžeme ju použiť napríklad aj na odstraňovanie škvŕn z koberca či sedačky, eliminovanie zápachu a zatuchliny z nábytku a miestností, čistenie šperkov, či zmäkčenie vody. Poradí si tiež s pripálenými hrncami alebo upchatým potrubím.