Kde skončilo 1500 mŕtvych z Titanicu? Kam zmizli ich telá?

Zdieľať
Titanic

K nešťastiu došlo v noci zo 14. na 15. apríla 1912. Existuje celý rad svedectiev, fotografie vraku. Napriek tomu občas vypláva na povrch nejaká otázka, ktorá vyvolá pochybnosti o tom, ako vlastne k celému nešťastiu došlo.

Jedna z tých otázok znie. Kde sú telá? Čo sa stalo so všetkými tými ľuďmi, ktorí potopenie lode neprežili? Prečo nikde na fotografiách vraku nie sú vidieť mŕtve telá?

Na palube malo byť cez 2200 ľudí. Presné číslo nemožno určiť, pretože niektorí, ktorí si plavbu zaplatili, nemuseli nakoniec doraziť. Iní zase mohli cestovať inkognito. S istotou sa vie, že nešťastie prežilo 730 cestujúcich. Na lodi muselo zostať skoro 1500 ľudí.
Niektorí ľudia uviazli v útrobách lode, iní síce prežili samotné potopenie, lenže v ľadovej vode najneskôr do 15 minút zomreli na hypotermiu (prudké podchladenie).

Tri dni po potopení Titanicu bola vyslaná ďalšia loď, aby našla zvyšok obetí.

Mŕtve telá boli v tej chvíli rozptýlené po hladine oceánu až 80 km od miesta tragédie. Ryby a vtáky v tej chvíli už na nich hodovali.

Po troch mesiacoch od tragédie našli ďalšie 3 telá. Celých 320 km od vraku lode.

Celkom bolo z vody vytiahnutých 340 tiel. Ďalších 1160 mŕtvych nebolo nikdy nájdených. Takže, čo sa s nimi vlastne stalo?

Z 340 mŕtvych tiel bolo identifikovaných len 174. Tí boli odvezení, aby sa s nimi ich rodiny mohli naposledy rozlúčiť. 166 tiel bolo zaťažených a vrátených späť do mora. 1160 mŕtvych, ktorí išli ku dnu spolu s Titanicom, zostávajú ale ďalej záhadou.

James Cameron vraj pri zbieraní materiálu pre svoj film podnikol 33 expedícií, pri ktorých na dne mora videl iba roztrhané oblečenie.

Z ľudí, ktorí tu zomreli, ostali len topánky a oblečenie. Telá boli vtedy už dávno rozložené.

Nikdy nebudeme presne vedieť, čo sa so všetkými tými ľuďmi stalo. Ako presne zomreli? Aké boli ich posledné minúty? To nevieme. Vďaka zvyškom ich odevov ale aspoň vieme, kde ich telá nakoniec skončili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom