Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Keď ľad vydáva svoje tajomstvá. Čo všetko objavili pochované pod ľadom?

jaskyňa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
jaskyňa www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Zmena klímy, dlhoročné bádanie aj obyčajná náhoda. To všetko sú faktory, ktoré sa v posledných rokoch postarali o sériu pozoruhodných „ľadových“ nálezov. Ľad dokázal artefakty chrániť pred zubom času aj niekoľko tisíc rokov a po ich odhalení poskytuje pohľad do minulosti. Čo všetko vedci pod ľadom objavili?

Hoci sa vedci z negatívnych vplyvov otepľovania klímy príliš neradujú, priznávajú, že roztápajúce sa ľady nám ponúkajú jedinečnú možnosť zistiť viac o histórii našej planéty i živote našich predkov.

Určite ste už počuli o ľadovom mužovi menom Ötzi alebo o múmiách inkských detí, ktoré sú považované za najlepšie uchované múmie sveta? Dokonale zakonzervované ľudské pozostatky, staré niekoľko tisíc rokov, sú pre vedcov nekonečnou studnicou nových poznatkov o spôsobe života našich predkov, zatiaľ čo nálezy mamutov oživujú nádej, že sa jedného dňa tento vyhynutý druh bude opäť prechádzať po Zemi.

Niektoré z nálezov dokonca ukazujú, že ľudstvo by sa s ďalším roztápajúcim ľadom malo mať aj na pozore, ľad dokáže totiž dokonale uchovať aj tisíce rokov staré mikroorganizmy, s ktorými sa naša civilizácia doteraz nestretla. Ako vo videu zistíte, jeden z vírusov sa po rozmrazení dokonca prebudil k životu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 18. marca 2022
reklama:
reklama:
reklama: