Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ktorej z volených inštitúcii Slováci dôverujú najviac? Vláda ani parlament to nie sú!

NR SR: 53. schôdza Národnej rady SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA / Ľudovít Vaniher
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) – Kým vláde v súčasnosti dôveruje len necelá štvrtina populácie a Národnej rade SR 27 percent, tak primátorom, starostom a poslancom mestských a obecných zastupiteľstiev až 58 percent Slovákov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus pre organizáciu Transparency International Slovensko (TIS) z druhej polovice novembra na vzorke 1005 respondentov. TIS to uviedla na svojom profile na sociálnej sieti.

Výrazne vyššiu dôveru ako vláda a parlament požívajú aj župani (43 percent) a župní poslanci (41 percent). Prezidentke Zuzane Čaputovej rozhodne alebo skôr dôveruje necelých 52 percent opýtaných.

Zaujímavosťou je, že pri všetkých siedmich volených inštitúciách deklarovali vyššiu mieru dôvery ženy a vysokoškolsky vzdelaní ľudia a až na komunálnu úroveň aj ľudia s vyššími príjmami. V prípade prezidentky je rozdiel medzi pohlaviami najmarkantnejší – dôveruje jej 57 percent žien a 45 percent mužov. Naopak, nižšiu dôveru k všetkým inštitúciám pociťujú občania maďarskej národnosti a z hľadiska volebných preferencií predovšetkým voliči Republiky, ĽSNS a nevoliči.

Na komunálnej úrovni ľudia v priemere viac veria starostom a poslancom malých dedín (v obciach do 1000 obyvateľov je to pri starostoch cez 68 percent a pri poslancoch takmer 65 percent) ako primátorom a poslancom veľkých a anonymnejších miest (pri primátoroch a poslancoch miest nad 50-tisíc a 100-tisíc obyvateľov ide o čísla pod 50 percent). Najhoršie z tohto porovnania vychádzajú primátori Bratislavy a Košíc, ktorým v priemere dôveruje len necelých 44 percent obyvateľov týchto miest. Aj takáto miera dôvery je však stále podstatne vyššia, ako v prípade vlády či parlamentu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 29. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: