Ku konfliktu na Ukrajine sa vyjadrila aj strana Hlas. Situácia má podľa nich len jedno možné východisko!

Zdieľať
Strana_hlas.jpg
Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 22. februára (SITA) – Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva zainteresované strany, aby využili všetky dostupné možnosti na mierové vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Silové riešenie totiž podľa strany nebude mať žiadneho víťaza, bude iba znamenať prehru pre každého účastníka tohto konfliktu, a to tak pre Rusko, USA, Európsku úniu (EÚ), ale predovšetkým pre samotnú Ukrajinu. Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Hlas-SD považuje za jediné riešenie tejto situácie dôsledné napĺňanie takzvaných Minských dohôd, predovšetkým poskytnutie osobitného štatútu Doneckej a Luhanskej oblasti v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN z roku 2015. „Jediným východiskom z krízy je jednoznačná podpora aktivít Francúzska a Nemecka v rámci Normandského formátu, ktoré spolu s Ukrajinou a Ruskom rokujú o budúcom štatúte Donbasu,“ zdôraznila strana.

Zásadným záujmom Slovenska je podľa Hlasu-SD dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva, predovšetkým princípu územnej celistvosti a suverenity štátov. „Slovensko musí byť v tomto smere konzistentné. Tak, ako odmietlo uznať porušenie územnej celistvosti Srbska po vyhlásení nezávislosti Kosova, nemôže uznať ani anexiu Krymu alebo vyhlásenie nezávislosti Donbasu. Pre existenciu Slovenska je dôležité, že všetky problémy Ukrajiny musia byť vyriešené v rámci princípu územnej celistvosti,“ priblížila strana s tým, že otvorená vojna na Ukrajine bude mať negatívne dopady na celú Európu. „Od energetickej, cez ekonomickú až po migračnú krízu. Dnešné vysoké ceny energií a inflácia sú iba začiatkom ešte väčšej krízy, ktorá by postihla Európu v prípade vojny na Ukrajine,“ dodala strana v stanovisku.

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok 21. februára rozhodol uznať nezávislosť samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, ktoré sa nachádzajú vo východnej časti ukrajinského územia a kontrolujú ich proruskí separatisti. Kremeľ to oznámil vo vyhlásení, na ktoré sa odvoláva spravodajský portál BBC. Putin podľa vyhlásenia povedal lídrom Francúzska a Nemecka, že má v úmysle podpísať dekrét, ktorý regióny uznáva ako nezávislé štáty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom