Lavíny v Nepále zabili 12 ľudí, dvaja Slováci sú nezvestní!

Zdieľať
Nepal Avalanche
In this photo provided by the Nepalese army, soldiers carry an avalanche victim before he is airlifted in Thorong La pass area, Nepal, Wednesday, Oct. 15, 2014. An avalanche and blizzard in Nepal's mountainous north have killed at least 12 people, including eight foreign trekkers, officials said Wednesday. Five other climbers were hit by a separate avalanche on Mount Dhaulagiri and remain missing. (AP Photo/Nepalese Army)

Najmenej dvanásť ľudí vrátane ôsmich cudzincov prišlo v týchto dňoch o život pri snehovej búrke a lavínach v Nepále. Päť ďalších horolezcov je nezvestných po tom, čo ich zasiahla lavína na vrchu Dhaulágirí. Medzi nimi sú dvaja Slováci a traja nepálski vodcovia, informovali v stredu miestne úrady. Lavína ich zastihla v základnom tábore, keď sa chytali zdolať 8 167-metrovú horu, siedmu najvyššiu na svete.

Lavína pochovala v stredu jedného Inda a štyroch Kanaďanov v údolí Phu. Podľa šéfa okresu Manang bude ich vykopanie trvať celé dni. Traja dedinčania zomreli v pondelok v rovnakom okrese a ich telá objavili v stredu. V susednom okrese Mustang zastihla štyroch horolezcov náhla snehová búrka v utorok. Záchranárom sa už podarilo nájsť telá dvoch Poliakov, jedného Izraelčana a Nepálčana pri turistickej ceste na desiatu najvyššiu horu sveta Annapurna. Zachrániť sa v stredu ráno podarilo piatich Nemcov, piatich Poliakov a štyroch Izraelčanov, ktorí uviazli v snehu v priesmyku Thorong La. V horách sa podľa záchranárov nachádzajú aj ďalší turisti, s ktorými pre zlé počasie stratili kontakt. Počet obetí tak možno ešte porastie.

Oblasť Mustang, ktorá je veľmi obľúbená medzi turistami, sa nachádza asi 150 kilometrov od Káthmandu pri hranici s Čínou. Región zasiahli v posledných dňoch silné dažde, ktoré sa vo vyšších polohách menili na sneženie. Nepriazeň počasia priniesol cyklón Hudhud, ktorý zasiahol susednú Indiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom