Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lekár varuje pred novým variantom. Toto dokáže s človekom, ktorý pred pár dňami prekonal vírus

koronavírus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
koronavírus www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Aktuálna epidemická situácia je podľa ministerstva zdravotníctva stabilná. Hoci každý deň pribudne niekoľko sto nových prípadov, počty hospitalizovaných pacientov pomaly klesajú.

Rozbory vzoriek ukazujú, že u nás už prevláda nový subvariant omikron BA.2. Infektológ Peter Sabaka varuje, v čom je jeho zákernosť.

Podľa infektológa z bratislavských Kramárov sme práve na ceste k vrcholu piatej vlny. „Všetci sme dúfali, že v tejto dobe budeme stabilne zostupovať z vrcholu štvrtej vlny a v nemocniciach si budeme môcť prvýkrát od septembra 2021 vydýchnuť. Vírus nám ale zase predviedol, čo dokáže evolúcia. Vznikol subvariant Omikronu BA.2. Ten je asi 1,5x infekčnejší, čo stačí na to, že vyvolá opätovný nárast počtu nových prípadov a bohužiaľ aj počtu hospitalizácií,“ popísal na svoj pohľad.

Nový subvariant je podľa Sabaku podobný ako pôvodný omikron, je menej smrtiaci ako delta, napriek tomu v nemocniciach dnes ležia aj pacienti so zlyhaním pľúc, mnohí na vysokoprietokovom kyslíku či na umelej pľúcnej ventilácii. „Áno aj omikron môže vyvolať zlyhanie pľúc a to aj u mladšieho inak zdravého človeka, rozdiel v porovnaní s deltou je len v pravdepodobnosti, s akou k tomu dôjde. Dobrá správa je, že prekonanie infekcie v minulosti a očkovanie nás pred zlyhaním pľúc ochráni. Aj u nás v nemocnici sú pacienti so zlyhaním pľúc takmer výlučne neočkovaní “ priblížil Sabaka.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 2. apríla 2022
reklama:
reklama:
reklama: