Letná dovolenka pri mori. Kam a kedy vyraziť?

Zdieľať
dovolenka

Najlacnejším variantom vôbec väčšinou býva dovolenka na pláži v kempe. Tá má bezpochyby svoje kúzlo. Pokiaľ by ste ale uvítali väčšie pohodlie za len o trochu vyššiu cenu, je nutné vynechať cestovku a zapátrať po ubytovaní na vlastnú päsť. Nielen v okolí prímorských letovísk, ale aj v mnohých dedinách a mestách popri pobreží nájdete desiatky privátov a apartmánov. Niektoré z nich sú súčasťou rodinných domov, v ktorých žijú miestni (napríklad obývajú prízemie a pre hostí majú vyčlenené prvé a druhé poschodie), iné fungujú ako samostatné rodinné domy alebo chatičky. Je len na vás, či budete takéto ubytovanie hľadať cez weby určené na rezerváciu alebo pôjdete takzvane na blind alebo si cez katalógy cestoviek vytipujete najvhodnejšie lokácie.

Pokiaľ svoju dovolenku nemusíte nutne čerpať v júli či auguste, oplatí sa počkať. Mimo hlavnú sezónu, teda letné prázdniny, vás vyjde ubytovanie aj o viac ako tretinu lacnejšie. A okrem toho sa nebudete musieť biť o pekné miesto na pláži alebo sa tlačiť v davoch na promenádach pri pobreží. V prípade, že sa rozhodnete ísť na vlastnú päsť, nemusíte v tomto období riešiť ubytovanie vopred. Väčšinou postačí si vyhliadnuť lokalitu a pripraviť sa na to, že prvé dopoludnie v cieľovej destinácii strávite prehliadkami voľných apartmánov. Nemusíte sa tým vôbec stresovať. Väčšinou narazíte na toľko prázdnych a zároveň pekných miest, že budete musieť vyberať.

Rozhodne zvoľte ubytovanie, súčasťou ktorého je aspoň malá kuchyňa. Tým počas týždenného pobytu ušetríte niekoľko tisíc. Zásoby si so sebou voziť nemusíte. Namiesto toho si, napríklad v období poludňajších horúčav, urobte nákup v miestnom supermarkete. Rozhodne tiež nevynechajte návštevu miestneho trhu. Ochutnáte výborné ovocie aj čerstvé miestne pečivo za super cenu.

V septembri býva počasie stále pekné na juhu Chorvátska a Talianska, v Čiernej Hore, divoké a turistov doteraz toľko neobjavené Albánsko či v Grécku. Medzi najlacnejšie pobyty patria aj tie v Bulharsku, tu sa ale oplatí dovolenku neodkladať na koniec mesiaca. Žiarivá dovolenka sa určite zapáči rodinám s malými deťmi, starším ľuďom, ktorí nevyhľadávajú živé a hlučné rezorty, aj všetkým ostatným, ktorí sa vyžívajú v príjemných teplotách tesne pod tridsiatkou. Príjemným bonusom bude ešte stále príjemne vyhriate more.

Nemáte dosť času a dovolenky na týždenný alebo štrnásťdňový pobyt? Ani tak si odpočinok pri mori nemusíte v lete odoprieť. Veľa cestovných kancelárií ponúka jednodňové alebo víkendové kúpanie pri mori. Najčastejšie v Taliansku alebo Chorvátsku. Ako vyzerá taký zájazd? Z vopred dohodnutého miesta sa odchádza väčšinou v piatok navečer. V sobotu ráno ste na pláži. Piesok, opaľovanie, kúpanie alebo nákupy si môžete užívať celý deň. V podvečer potom opäť vyrazíte späť. V nedeľu dopoludnia budete doma, a tak si stihnete aj oddýchnuť po dlhšej ceste autobusom.

Keď sa povie dovolenka pri mori, väčšina ľudí si automaticky vybaví cestu na juh. Pritom krásne počasie, jemný piesok a príjemné pláže nájdete aj u našich susedov v Poľsku. Okrem toho, že dovolenka vás tu vyjde len o niečo málo drahšie ako v tuzemsku, určite poteší aj dojazdová vzdialenosť. Napríklad k plážam za Štetínom sa z Prahy dostanete už za necelých 6 hodín. K plážam okolo historického mesta Gdansk autom potom dorazíte za 8 až 9 hodín. Ani v jednej oblasti sa rozhodne nudiť nebudete. Okrem rozprávkového kúpania tu čaká aj množstvo pamiatok a zaujímavých miest. Napríklad práve Gdansk so svojou nezameniteľnou, takmer škandinávskou architektúrou a starým prístavom alebo Malbork, najväčšia gotická stavba na svete. V okolí Štetína na vás čakajú gotické kostoly, biele piesočnaté pláže a úžasné pohyblivé duny.

Cestovanie vlakom funguje veľmi podobne ako cestovanie lietadlom. Čím viac dopredu si lístky zaobstaráte, tým lacnejšie vás cesta vyjde. Veľmi málo ľudí však premýšľa o nákupe lístka na vlak vopred, a tak pri nákupe v deň odchodu väčšinou narazí na najvyššiu možnú cenu. Aj kvôli tomu sa medzi ľuďmi hovorí, že cestovanie vlakom na dlhé trate je príliš drahé. Ak si však cestovný lístok zahovoríte včas, môže byť oproti „last minute“ cene aj viac ako desaťkrát lacnejší. Takých cestovných lístkov je však obmedzený počet. Preto sa oplatí neotáľať. Vlakom sa pohodlne dostanete i do Poľska, Chorvátska či Talianska.

Kedy vyraziť vlakom? Keď nemáte k dispozícii auto, dlhá jazda v autobuse vám nerobí dobre alebo keď so sebou máte malé deti, ktorým vďaka voľnosti vo vlaku (možnosť sa počas cesty prebehnúť a hrať sa) dlhé cestovanie utečie rýchlejšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom