Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lipšic to povedal na rovinu! Je podľa neho debata o paragrafe 363 právna alebo politická?

Lipsic.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Jana Birošová
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 29. decembra (SITA) – Momentálna polemika o využívaní paragrafu 363 Trestného poriadku generálnym prokurátorom nie je právna, ale politická. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

„Ak by to bola otázka právna, tak by sa urobila analýza s inými krajinami v Európskej únii, aj nám príbuznými, ako napríklad Česká republika, z ktorej by vyplynul jednoznačný záver, či tento inštitút je alebo nie je v trestnom práve procesnom vôbec známy. Ale nie je to právna otázka, je to otázka politická,“ povedal Lipšic s tým, že riešenie preto musí v nejakom okamihu prijať parlament. „Alebo nemusí, ale nie je to o rozhodovaní prokurátorov,“ skonštatoval špeciálny prokurátor. Dodal, že politická otázka v tomto prípade znie, či je potrebné mať, napríklad pred podaním obžaloby, ešte nejakú „záchrannú brzdu“ pre vybrané osoby, aby nemuseli niesť trestnú zodpovednosť pred súdom.

Podľa paragrafu 363 Trestného poriadku „generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon“.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 29. decembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: