Ľudia pracujúci v noci majú vyššie riziko vzniku obezity!

Zdieľať
Britain Fat World
FILE- In this file photo dated Wednesday, Oct. 17, 2007, an overweight person eats in London, Wednesday, Oct. 17, 2007. Almost a third of the world population is now fat, and no country has been able to curb obesity rates in the last three decades, according to a new global analysis released Thursday May 29, 2014, led by Christopher Murray of the Institute for Health Metrics and Evaluation at the University of Washington, USA, and paid for by the Bill & Melinda Gates Foundation. Researchers reviewed more than 1,700 studies covering 188 countries covering over three decades and found more than 2 billion people worldwide classified as overweight or obese. The highest rates of obesity were found in the Middle East and North Africa, with the U.S. having about 13 percent of the world’s fat population. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth, FILE)

Pre ľudské telo nie je prirodzené, aby oddychovalo cez deň a pracovalo či prijímalo potravu v noci.

Ľudia, ktorí pracujú v noci, majú vyššie riziko vzniku obezity. Nespôsobuje to však zvýšený príjem potravy, ako sa doteraz domnievali mnohí odborníci. Za nárast hmotnosti u tejto skupiny pracujúcich môže podľa vedcov z univerzity v Colorade to, že telo v noci spaľuje kalórie pomalšie ako cez deň. Pre ľudský organizmus totiž nie je prirodzené prijímať potravu v noci.

Aby výskumníci zo spomínanej univerzity dokázali pravdivosť týchto tvrdení, rozhodli sa uskutočniť pokus, do ktorého zapojili malú skupinu dobrovoľníkov. Ich úlohou bolo jesť rovnaké množstvo jedál cez deň a neskôr v noci. Počas prvých dvoch dní si zúčastnení cez deň dopriali raňajky, obed i večeru a v noci spali. Nasledujúce tri dni sa však ich denný režim zmenil, teda spali počas dňa a potravu s rovnakým obsahom kalórií prijímali v noci.

Napriek tomu, že pri prechode na iný režim sa najprv mierne zvýšil ich výdaj energie, čo bolo podľa vedcov spôsobené počiatočným nedostatkom spánku, množstvo spálených kalórií počas noci neskôr výrazne kleslo. Ako pre magazín Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) vysvetlil vedúci výskumu Kenneth Wright, je to spôsobené tým, že práca v noci je v rozpore so základnou biológiu ľudského tela, pre ktoré je prirodzené prijímať potravu cez deň a oddychovať v noci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom