Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mali ste pozitívny test na COVID? Ministerstvo upozorňuje, aby ste nezabudli na TÚTO vec!

Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 23. novembra (SITA) – Po pozitívnom teste na ochorenie COVID-19 je nevyhnuté kontaktovať svojho všeobecného lekára. Platí to aj v prípade, že pacient nepotrebuje potvrdenie o práceneschopnosti. Pripomenula to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v tlačovej správe. Pacienti s koronavírusovou infekciou by mali s lekárom konzultovať aktuálny zdravotný stav, ako aj spôsob liečby. K tejto téme Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo na stránke www.standardnepostupy.sk viaceré dokumenty.

Pokyny pre pacientov a príbuzných opisujú základné zásady karantény a liečby v domácom prostredí, ako aj situácie, kedy je potrebné kontaktovať záchrannú zdravotnú službu. Ďalšími témami sú postupy pri liečbe detí, ako aj opis cesty pacienta s rôznymi príznakmi v ambulancii všeobecného lekára. Hlavná odborníčka ministerstva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková v tejto súvislosti upozorňuje na dôležitosť kontaktovania svojho lekára po pozitívnom PCR teste. Odporúča tiež, aby mal každý v domácnosti teplomer, ľudia s vysokým tlakom aj tlakomer a seniori či ohrozené skupiny aj pulzný oxymeter na prst. Tento prístroj meria množstvo kyslíka, teda saturáciu v krvi. Merať by sa mala na viacerých prstoch. Lekára treba kontaktovať, ak saturácia poklesne pod 94 %. Ak poklesne pod 90 %, je nutné zavolať rýchlu zdravotnú pomoc.

Základné zásady po pozitívnom teste na COVID-19 sú dodržanie karantény, pričom pozitívny antigénový test by sa mal potvrdiť aj PCR testom. Po konzultácii s lekárom by si mal pacient písať poznámky o svojom zdravotnom stave v prípade neskoršieho zásahu záchranárov. Odporúča sa aj pravidelné meranie teploty dvakrát denne a v rovnakej frekvencii aj meranie tlaku, pulzu a saturácie. Nakazení pacienti by mali mať pripravení tiež zoznam užívaných liekov pre prípad hospitalizácie. Okrem toho je užitočnou radou aj pravidelne vetrať a o svojom zdravotnom stave hovoriť. V prípade zhoršenia zdravotného stavu odborníci odporúčajú konzultáciu s lekárom, prípadne rovno telefonát na linku 112 alebo 155.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 23. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: