Masová hystéria je bežný termín používaný na opis situácie, kedy rôzni ľudia trpia podobnými až rovnakými príznakmi hystérie- od fantómovej choroby, až po nevysvetliteľné udalosti.
Záhadné staroveké tetovania 2. časť. Filipínske ohnivé múmie a Mokomokai
SLADKÁ VODA
V roku 2006 sa stal Mumbaiský incident, kedy sa morská voda stala sladkou. Obyvatelia Mumbaia tvrdili, že voda v jednom z najviac znečistených potokov Mahim Creek, ktorou denne tečú tisíce ton surového a priemyselného odpadu, sa náhle stala „sladkou“. Počas niekoľkých hodín obyvatelia Gujarat tvrdili, že morská voda na pláži Teethal sa stala tiež „sladkou“. Vďaka týmto správam sa miestne úrady báli možnosti závažného vzplanutia chorôb prenášaných vodou, ako je napríklad gastroenteritída. Úrady varovali ľudí, aby nepili túto vodu, no ľudia aj tak chodili k rieke s fľaškami, ktoré plnili špinavou „sladkou“ vodou, v ktorej stále plávali tony odpadu. Druhý deň teda úrady miestnym oznámili, že voda je znovu slaná a hystéria s fľaškovaním skončila.
Ako sa história mení 1. časť. Záhada faraóna Tutanchamona a tajomstvo o čínskom pive
VOJNA SVETOV
Toto je najznámejší prípad masovej hystérie z nedávnej minulosti. Vojna svetov bola epizóda amerického rádiového vysielania. Táto časť bola odvysielaná na Halloween 30. Októbra 1938. Vojnu svetov režíroval a nahovoril Orson Welles. Bola to adaptácia románu Vojna svetov od H.G. Wellsa. Niektorí poslucháči počuli len časť vysielania, čo v atmosfére napätia a úzkosti vedúcej k druhej svetovej vojne, spôsobilo masovú hystériu. Ľudia utekali z domov, iní sa skrývali v pivniciach pred imaginárnymi bleskami a jedovatým plynom. Niektorí ľudia volali políciu, iní noviny a všetci chceli vedieť, čo sa vlastne deje a či „správy“ z rádia sú skutočné a Zem bola napadnutá. Polícia bola vyslaná do ulíc kontrolovať vystrašené davy ľudí. Ľudia, ktorí prišli neskôr, mali zo všetkého naozaj strach, pretože videli ostatných ako behajú po uliciach a ako všade blikajú policajné sirény. Prípady takejto paniky boli hlásené po celom území USA, najviac ich však bolo v New Yorku a New Jersey.
EPIDÉMIA TANCA
Epidémia tanca sa odohrala v júli v roku 1518 vo Francúzsku (v tej dobe to bola súčasť Svätej ríše rímskej). Mnoho ľudí tancovalo celé dni bez odpočinku. Všetko vypuklo, keď na ulici začala tancovať žena menom Frau Trof fea. Tancovala skoro šesť dní, keď sa k nej do týždňa pripojilo 34 ďalších tanečníkov a do mesiaca ich už bolo vyše 400. Väčšina z nich nakoniec zomrela na srdcový infarkt, mŕtvicu alebo vyčerpanie. Historické dokumenty, vrátane lekárskej správy, hovoria jasne o tom, že ľudia zomreli na „pretancovanie sa“. Nie je známe, prečo títo ľudia tancovali až na smrť, ani či tancovali z vlastnej vôle, či pod vplyvom niečoho.