Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa história mení 1. časť. Záhada faraóna Tutanchamona a tajomstvo o čínskom pive

Death Mask
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com

Každý rok sa naše vedomosti o minulosti trošku menia. Ani rok 2016 nie je výnimkou. Vedci spravili niekoľko objavov, ktoré nám pomôžu lepšie porozumieť (a v niektorých prípadoch drasticky zmeniť) našu minulosť.

Čínske pivo

Ako už vieme nejakú dobu, starovekí Číňania zbožňovali nápoje, čomu svedčí nález alkoholického nápoja z ryže, ktorý sa našiel v 9000 rokov starej oblasti v provincii Henan. A v roku 2016 sme zistili, že Číňania boli aj milovníkmi piva. Archeologické vykopávky v provincii Shaanxi odhalili nástroje na výrobu piva z roku 3400-2900 pred naším letopočtom. To nie je jediný objav. Boli objavené aj prísady potrebné na staroveké pivo ako proso, ľalie, zrná prezývané Jóbove slzy a jačmeň. A tu prichádza šok. Medzi prísadami bol totiž jačmeň, ktorý mal vraj prísť do Číny o 1000 rokov neskôr. Podľa tohto objavu je jasné, že Číňania používali jačmeň najskôr na výrobu piva, až potom ho používali ako jedlo.

http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-beer-near-brick-wall/519321008/popup?sq=beer/f=CPIHVX/s=DynamicRank
www.thinkstockphotos.com

Pes a človek

Podľa nálezu z Blick Mead neďaleko Stonehenge, bol pes najlepším priateľom človeka už pred 7000 rokmi. Archeológ David Jacques našiel psie zuby patriace zvieraťu, ktoré pôvodne pochádzalo z územia dnes známeho ako Vale of York. Pes slúžil ako spoločník už lovcovi – zberačovi z mezolitu. Títo dvaja spolu prešli cez 400 kilometrov z Yorku do Wiltshire, čo je považované za najstarší „výlet“ v britskej histórii. Podľa Jacquesa bol pes domestifikovaný a pravdepodobne slúžil na lov.

http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-dog-skull-in-grass/603171044/popup?sq=dogs%20teeth/f=CPIHVX/p=6/s=DynamicRank
www.thinkstockphotos.com

Mimozemská dýka faraóna Tutanchamona

V polovici roku 2016 boli vedci schopní rozlúštiť záhadu, ktorú sa pokúšali vyriešiť archeológovia a egyptológovia od čias, kedy Howard Carter v roku 1922 objavil Tutanchamonovu hrobku. Medzi množstvom predmetov pochovaných spolu s mladým faraónom bola aj dýka zo železa. Bol to nezvyčajný predmet na Egypt pred 3300 rokmi, pretože kováčstvo vtedy takmer nebolo a hlavne, dýka vôbec nie je zhrdzavená. Preskúmanie lúčmi a spektrometrom odhalili, že kov použitý na výrobu dýky nemá pozemský pôvod. Vysoká úroveň kobaltu a niklu sa zhoduje s meteoritmi skrývajúcimi sa v Mŕtvom mori. Aj iný železný artefakt zo starovekého Egypta bol v roku 2013 testovaný a bol tiež vyrobený z meteoritických fragmentov. Archeológovia už predtým tušili, aký bude výsledok testov na základe starovekého textu so slovami „železo z oblohy“. Teraz veria, že aj ostatné predmety objavené vo faraónovej hrobke môžu pochádzať z meteoritov.

http://www.history.com/news/researchers-say-king-tuts-dagger-was-made-from-a-meteorite
www.history.com

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 16. novembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme