Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Minister Vlčan predstavil zmenu v prideľovaní agrodotácií! Hovoril aj o nevyriešených reštitučných nárokoch

Vlcan.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 4. februára (SITA) – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) predstavil zástupcom Vidieckej rady revolučnú zmenu v prideľovaní agrodotácií. Forma katalógových cien má obmedziť tzv. vybavovačov profitujúcich z podpôr pre žiadateľov. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na webovej stránke. Žiadateľ o dotácie nebude musieť realizovať verejné obstarávanie, ktoré v minulosti umožňovalo navyšovať ceny a proces komplikovalo. Na základe katalógu poľnohospodári budú vedieť, na akú výšku dotácie majú nárok po splnení podmienok.

Témou stretnutia bola tiež aktuálna situácia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre po znovuzískaní trvalej akreditácie. Zástupcov Vidieckej rady zaujímali aktuálne vyhlásené výzvy v objeme 280 miliónov eur pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov na obnovu techniky, hospodárskych stavieb a technologických zariadení.

Minister informoval zástupcov rady o návrhu novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky a o novele zákona o pozemkových úpravách a usporiadaní pozemkového vlastníctva. Diskusia sa venovala aj o nevyriešeným reštitučným nárokom. „Komunisti dokázali za tri roky po roku 1948 pôdu majiteľom zobrať a my sme ju nedokázali vlastníkom vrátiť ani tridsať rokov po revolúcii. Navyše aj po komasáciách majú na pôdu prednostné právo užívatelia pred majiteľmi. Túto nespravodlivosť chceme zrušiť, aby konečne došlo k férovému usporiadaniu vzťahov medzi užívateľmi pôdy a jej vlastníkmi,“ uviedol Vlčan.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 4. februára 2022
reklama:
reklama:
reklama: