Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ministerka Milanová zvažuje podať trestné oznámenie, dôvodom je nehospodárnosť Múzea SNP!

Natália Milanová
Ministerka kultúry SR Natália Milanová Foto: SITA/Branislav Bibel
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 31. januára (SITA) – Na základe zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) pri kontrole Múzea SNP v Banskej Bystrici zvažuje ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) podať trestné oznámenie. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňová. NKÚ pri svojej kontrole totiž identifikoval viacero prípadov nehospodárnosti a netransparentnosti.

Milanová podotkla, že od svojho nástupu upozorňovala na nedostatky, ktoré sa diali ešte za predchádzajúceho vedenia Viery Laššákovej (Hlas-SD). Dodala, že súčasné vedenie sa nebálo mediálneho tlaku a odvolalo vtedajšieho generálneho riaditeľa Múzea SNP. „Výsledky NKÚ potvrdzujú, že sme od začiatku mali pravdu. Z toho dôvodu zvážime s právnikmi podanie trestného oznámenia. Pani poslankyni Laššákovej v téme Múzea SNP išlo o jediné, zamedziť proces, ktorým príde o svoj nástroj totálne neefektívneho a nehospodárneho rozdeľovania státisícov eur daňových poplatníkov,“ dodala k tejto téme.

Medzi prípady nehospodárnosti a netransparentnosti zaradil NKÚ napríklad neefektívne preplácanie nákladov za servis digitalizačných zariadení v objeme milión eur, alebo viac ako 310-tisíc za predražené pódium na oslavy 75. výročia SNP. Kontrolóri tiež upozornili na vysoké odhadované výdavky múzea do projektov, ktoré neboli kryté v jeho rozpočte. Práve pre takéto konanie bola zmarená investícia za viac ako 280-tisíc eur, ktorá súvisela najmä s vytvorením kultúrneho a kreatívneho centra v Banskej Bystrici. Vzhľadom na porušenie pravidiel finančnej disciplíny v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách, zistenia odstúpili národní kontrolóri Úradu vládneho auditu na ďalšie správne konanie.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 31. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: