Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ministri zahraničia Blinken a Lavrov rokovali v Ženeve o Ukrajine. Dohodli sa na niečom?

Lavrov_blinken.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AP
reklama:
reklama:

ŽENEVA 21. januára (SITA/AP) – Americký minister zahraničia Antony Blinken a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov sa v piatok zišli na rokovaniach o napätí pre obavy, že Rusko chystá inváziu na Ukrajinu. Diplomati však už na začiatku varovali, že prelom v rokovaniach zrejme nedosiahnu.

Rusko zhromaždilo pri Ukrajine odhadom 100-tisíc vojakov, čo vyvolalo obavy, že sa pripravuje na inváziu. Moskva to popiera. Spojené štáty a ich spojenci sa usilujú zastať jednotný front, aby invázii zabránili, prípadne tvrdo zareagovali, ak sa im to nepodarí. Opakovane pritom hovoria o vážnych následkoch pre Rusko, ako sú napríklad tvrdé ekonomické sankcie, no nie vojenská akcia.

Po rokovaniach, ktoré sa podľa Blinkena uskutočnili v „kritickej chvíli“, sa Lavrov vyjadril, že boli „konštruktívne a užitočné“. Spojené štáty podľa neho súhlasili s tým, že na budúci týždeň predložia písomné odpovede na požiadavky Ruska. Moskva chce záruky, že sa Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) nerozšíri o Ukrajinu, nebude pri ruských hraniciach rozmiestňovať zbrane ani vojakov a stiahne svoje sily zo strednej a východnej Európy. USA a NATO odmietli požiadavky ako neprijateľné, ale povedali, že sú otvorené menej drastickým opatreniam. „Nemôžem povedať, či sme na správnej ceste alebo nie. Dozvieme sa to, keď dostaneme písomnú odpoveď USA na všetky naše návrhy,“ skonštatoval šéf ruskej diplomacie.

Blinken sa vyjadril, že neočakával prelom v rokovaniach, ale obe strany sú na „jasnejšej ceste“ k pochopeniu vzájomných obáv. Šéf americkej diplomacie povedal, že Lavrov znova trval na tom, že Rusko nemá v pláne napadnúť Ukrajinu, ale zdôraznil, že USA ani spojenci nie sú o tom presvedčení. „Pozeráme sa na to, čo je viditeľné pre všetkých, a sú to skutky a činy a nie slová, ktoré robia rozdiel,“ doplnil. Ako tiež povedal, Spojené štáty sú otvorené stretnutiu prezidentov Joea Bidena a Vladimira Putina, ak by bolo „užitočné a produktívne“.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 21. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: