Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Môžu od vás v prevádzkach vyžadovať COVID pass?

Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 9. novembra (SITA) – Kontrola COVID passov a údajov v nich je legitímna, keďže nejde o zdravotnú dokumentáciu. Upozorňuje na to Ministerstvo zdravotníctva SR s tým, že epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje, preto je dodržiavanie opatrení a ich kontrola prioritou. Prevádzky kontrolovaním digitálnych COVID passov podľa rezortu neporušujú zákon, od návštevníkov môžu vyžadovať doklad o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či výsledok testu.

„Nachádzame sa vo vážnej epidemiologickej situácii, preto kontrola dodržiavania opatrení nie je snahou ľudí obmedzovať, ale práve naopak, chrániť zdravie verejnosti,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. COVID pass obsahuje len obmedzený súbor nevyhnutných informácií, pri overovaní sa kontroluje len platnosť a pravosť preukazu. Deväťmiestny kód je automaticky vygenerovaný a pridelený občanovi systémom, z čoho vyplýva, že nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie.

Zdravotná dokumentácia je súborom údajov o zdravotnom stave osoby, o zdravotnej starostlivosti a o službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú vedie ako celok všeobecný lekár alebo iný ošetrujúci zdravotnícky pracovník. Údaje zo zdravotnej dokumentácie sa poskytujú formou výpisu alebo nahliadania. Za zdravotnú dokumentáciu zákon nepovažuje výpisy alebo kópie ale zároveň aj rôzne potvrdenia, ktoré obsahujú údaje o zdravotnom stave.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 9. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: