Myslíš si, že kupuješ slovenské výrobky? Pozri sa, ktoré zo "slovenských" výrobkov sú vyrobené napríklad v Česku!

Zdieľať
tit

Aj ty uprednostňuješ slovenské výrobky v dobrej vôli, že tým podporíš našu ekonomiku? Nuž, možno sa stalo, že si kúpil niečo, čo u nás vyrobené nebolo…

1. Slovakia Chips a Tradičné slovenské zemiačky

Pôvodne sa čipsy vyrábali v trenčianskych Nozdrkovciach, no nemecká firma Intersnack ich výrobu pred 10 rokmi zrušila. Slovensko totiž nie je dokonalou krajinou pre pestovanie a zber zemiakov, a tak sa výroba presunula do českej obce Choustník.

chips3-new
Zdroj: Slovakia Chips Foto: www.imgur.com

2. Jesienka, Pikao a Salko

Značka Tatra ťa mohla ľahko uviesť do omylu, že mlieko, z ktorého sú tieto maškrty vyrobené, pochádza od našich kráv. Skutočnosť je však taká, že kondenzované mliečka sa vyrábajú v Pardubickom kraji. A ak sa pýtaš, prečo sa Jesienka volá Jesenka, odpoveď je jednoduchá. Keďže sa mliečko vyrába v Česku, zostal jej názov „počeštený“. Mimochodom, majiteľom mliekarne je už 3 roky Andrej Babiš.

tn2_obrazek_141
Zdroj: Tatra Foto: www.imgur.com

 3. Bambino

Veru, ani červené črievko, ktoré sa mnohým spája s detskými časmi, sa nevyrába u nás. Vyrába sa v Hodoníne, vo francúzskej firme, kde sa dokonca nachádza aj vývojové stredisko tavených syrov.

Horizon33_2014-6-24_13-40-47
Zdroj: Bambino Foto: www.imgur.com

4. Slovakia Party Mix

Slané chrumky a tyčinky vyrába nemecká spoločnosť Intersnack u našich južných susedov, teda v Maďarsku.

chips1
Zdroj: Slovakia Chips Foto: www.imgur.com

5. Slovenské halušky v prášku

Značky Dr. Oetker a Vitana, ktoré majú výrobu v Česku, sa nás snažia presvedčiť o tom, že české prášky sú skvelým základom pre pravé slovenské halušky.

krabka_halusky_CMYK
Zdroj: Vitana Foto: www.imgur.com

6. Pivo Stein

Tradičné bratislavské pivo Stein sa kedysi vyrábalo neďaleko Trnavského mýta. Budova aj značka sa v roku 2007 predali a bratislavské pivo sa dnes varí vo Vyhniach vo firme Steiger. Platí to však len pre fľaškové pivo. Pivo Stein v plechovkách a plastových fľašiach sa varí v českom pivovare Zubr.

konzum
Zdroj: Steiger Foto: www.imgur.com

7. Zlatý Bažant – svetové slovenské?

Zlatý Bažant sa vyrába v maďarskom závode v Soporni, ale aj v Česku. Okrem toho sa toto pivo varí aj v Rusku a v Bielorusku.

zb5-800x600
Zdroj: Heineken Foto: www.imgur.com

8. Maslo Rajo

Už skoro desať rokov sa vozí slovenská smotana do Wesserburgu v Bavorsku a odtiaľ sa k nám naspäť dováža „tradičné“ maslo. Vraj preto, že v Nemecku je jeho výroba rýchlejšia a modernejšia.

tradicne-maslo
Zdroj: Rajo Foto: www.imgur.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom