Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nadúmrtnosť bola minulý mesiac najhoršia v Prešovskom kraji. Bol hlavným dôvodom úmrtí COVID?

Umrtie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty images
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) – Ochorenie COVID-19 bolo v októbri tohto roka štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí v SR. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Celková nadúmrtnosť v októbri podľa ŠÚ SR na Slovensku dosiahla 16 percent, pričom bola najvýraznejšia v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. Najhoršia situácia pritom bola v Prešovskom kraji, kde bol počet zomretých až o 42 percent vyšší ako v priemere predošlých päť rokov.

Celkovo podľa štatistikov v októbri 2021 zomrelo vyše 5,3 tisíca osôb, čo je najvyšší počet od apríla tohto roka. „Počet zomretých prevyšoval o 15,8 percenta priemer rovnakého mesiaca predošlých piatich rokov. Do októbrového porovnania s priemerom predošlých piatich rokov pritom už vstúpili vyššie hodnoty z minulého roka, keď sa prvý mesiac prejavili dôsledky nastupujúcej druhej vlny pandémie,“ uviedol ŠÚ SR. V októbri 2020 podľa štatistikov počet zomretých prevýšil päťročný priemer o 23 percent.

Ochoreniu COVID-19 v októbri podľa ŠÚ SR podľahlo 439 osôb, teda štvornásobne viac ako v septembri. „Počet obetí bol o 10 percent nižší ako pred rokom v októbri, keď sa začali výrazne prejavovať dôsledky druhej vlny pandémie. Aktuálne sa koronavírus vyšplhal na štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtia v SR s viac ako 8 percent podielom zo všetkých zomretých, je to výrazný skok za posledné tri mesiace,“ informujú štatistici. Zároveň doplnili, že od začiatku pandémie v marci 2020 ku koncu októbra 2021 zomrelo na koronavírus v súhrne na Slovensku viac ako 15,8 tisíca osôb.

Nadúmrtnosť, teda zvýšený počet zomretých v porovnaní s päťročným priemerom, sa podľa ŠÚ SR v októbri tohto roka prejavila v siedmich slovenských krajoch, pričom dosahovala 4 až 42 percent. „Najhoršia situácia bola v Prešovskom (42 percent) a Žilinskom kraji (23 percent). Len v jednom, a to v Bratislavskom kraji, bol počet úmrtí mierne nižší než priemer predošlých piatich rokov,“ dodali štatistici.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 29. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: