Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najšťastnejšia krajina na svete! Aká to je?

Fínsko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fínsko www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Rebríček World Happiness Report každoročne zostavuje za účelom ohodnotenia miery šťastia v jednotlivých krajinách. Túto správu zaštiťuje OSN a má na výber zo 150 krajín. Pri bodovaní závisí od mnohých faktorov, najmä od výšky HDP, sociálnej podpory, slobody, priemernej dĺžky života, miery korupcie, a pod. Možno vás to neprekvapí, ale hneď prvé dve priečky obsadili dve zo severských krajín s tým, že tie zvyšné sa ocitli aspoň v TOP 10.

Prvé miesto patrí Fínsku, ktoré si tak titul najšťastnejšej krajiny na svete obhájilo piatykrát za sebou. Dôvodmi môže byť napríklad vysoká životná úroveň, ktorá je severským krajinám vlastná. Síce tamojšie dane nie sú práve najmenšie, ale čo sa týka školstva či zdravotníctva, nemohli by ste sa sťažovať. Tiež sa pýši mnohými ekologickými spôsobmi, ako si zaobstarať energiu (najmä vodné elektrárne), čím pomáha zlepšiť úroveň nielen ľuďom, ale aj planéte. Ani my sa však nemusíme cítiť zahanbene, lebo sme obsadili krásne osemnáste miesto.

Pozitívne správy, ktoré vyšli najavo pri poslednom World Happiness Report

Druhá pandémia COVID-19 priniesla mnoho zlého, avšak ako ukazujú štatistiky, zároveň nápadne prispela k zníženiu stresu a miery obáv. Ako už ľudia vedeli, čo majú očakávať, nemali taký strach. Navyše treba vziať do úvahy, že mnohým táto nečakaná pauza neuveriteľne prospela. Zrazu boli vytrhnutí z pracovného ruchu a ocitli sa zatvorení doma len so svojimi najbližšími, čo ich prinútilo si vážiť maličkostí a naučilo ich to sa nudiť.

Veľa ľudí toho voľného času využili na projekty, ktoré dlho odkladali, prípadne sa s chuťou vrhli na nový koníček. Všeobecná miera stresu teda bola nezávisle od ostatných štátov znížená po celom svete. Pandémia priniesla aj zvýšenie solidarity a snahy pomôcť ostatným, všímať si ich a počúvať ich problémy. Každý zrazu zistil, ako zúfalo potrebuje niekoho, s kým by sa mohol porozprávať, tým pádom si začal uvedomovať, že túto potrebu majú aj ostatní. Takže všetko zlé je aj na niečo dobré.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 22. júla 2022
reklama:
reklama:
reklama: