Nárast ľudí bez domova pre infláciu: Vláda podnikla zásadnú zmenu!

Zdieľať
Kolaz najky vlada bez domova ludia.jpg
Foto: SITA/Diana Černak, AI

Inflácia na Slovensku vedie k nárastu ľudí bez domova. Vláda reaguje revolučným opatrením – nocľahárne budú otvorené non-stop pre všetkých, dokonca aj cez deň. Zmena prichádza po skončení COVID-19. Čo to znamená pre krajinu a bezdomovcov?

Vysoká inflácia na Slovensku zvyšuje počet bezdomovcov. Vláda preto schválila nariadenie, podľa ktorého bude aj po ukončení mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 možné poskytovať sociálnu službu v nocľahárni počas celého dňa, nielen poskytnutím prístrešia na prenocovanie.

Nocľahárne pritom budú po novom celodenne dostupné pre všetkých, nielen pre osoby s osobitnou ochranou, teda pre tých, ktorým štát udelil azyl, doplnkovú ochranu alebo dočasné útočisko.

Nocľahárne sú určené pre osoby, ktoré nemajú zabezpečené základné životné podmienky, nemajú bývanie alebo sú ohrozené stratou bývania. „Ich počet, vzhľadom na to, že ide o možnosť, nie je možné kvantifikovať,“ tvrdí rezort práce a sociálnych vecí. Ku koncu minulého roka pritom bolo na Slovensku 50 nocľahární s kapacitou 1 262 miest.

Možnosť poskytovať sociálnu službu v nocľahárni počas celého dňa v čase mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a miesiac po jej ukončení ustanovovalo nariadenie vlády, ktoré sa ruší.

„Nariadením sa zabezpečuje kontinuita tejto právnej možnosti aj po ukončení mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 a pri pretrvávaní mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenska spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom