Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Naša prvá dovolenka v Chorvátsku

Dubrovnik 2772356_1920.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Grandiosoft

BRATISLAVA 20. decembra 2017 (N/PR) – Keď sme prvýkrát zatúžili kúpať sa v mori, jednoznačne vyhralo Chorvátsko. Rozhodli sme sa tak z viacerých dôvodov. Okrem iného sa tam dá pohodlne docestovať autom a ľahko sa tam človek dohovorí. Vyhral ostrov Krk, konkrétne dedinka Baška, ktorá je skutočne nádherným miestom na pokojnú dovolenku. Nádherná príroda, úžasné vlny, okolité útesy a ostrovy sú neopísateľne krásne. Záživným doplnkom bola aj plavba loďou a skákajúce delfíny – nezabudnuteľné.

Nebudem sa viac ale rozpisovať. Poďme sa radšej pozrieť, prečo dovolenka v Chorvátsku získava každým rokom na svojej popularite.

VZDIALENOSŤ

Chorvátsko je blízko, zhruba 8 – 9 hodín autom, o niečo dlhšie autobusom. Stačí ísť večer a ráno sa kúpete v mori a vylihujete na pláži. Do južnejších letovísk trvá cesta o niečo dlhšie, ale stále sa to oplatí. Práve pre krátku vzdialenosť je Chorvátsko vhodné aj pre rodiny s deťmi.

DOBRÁ CENA

V Chorvátsku sa dá dovolenkovať za skutočne dobré ceny. Keď si ešte stihnete dovolenku zarezervovať first minute, prípadne last minute, cena bude veľmi priaznivá. Ceny ubytovania a stravovanie v reštauráciách sú cenovo veľmi prijateľné. Ak ste náročnejší, ponuka štvorhviezdičkových hotelov so službami na vysokej úrovni, je skutočne široká. Každý si nájde to, čo hľadá.

PODOBNÁ KULTÚRA

Kultúrna podobnosť Chorvátov so Slovákmi, event. Čechmi, nás zbližuje. Životné podmienky sú síce odlišné, ale jazyk a mentalitu máme veľmi podobnú. Bohatá história, starobylé stavby, zrúcaniny, podzemné pivnice – to všetko a veľa iného môžete počas dovolenky navštíviť a obdivovať.

KRÁSA PRÍRODY

Chorvátske pobrežie, pláže a more sú malebné. Ostrovčeky, ktoré môžete navštíviť, keď sa budete plaviť loďou sú pozoruhodné. More je krištáľovo čisté, vhodné na šnorchľovanie a potápanie. Teplé a slnečné počasie je zárukou vydarenej dovolenky. Národné parky, ktorých má Chorvátsko osem, sa pýšia ohromujúcou prírodou, vodopádmi a jazerami. Najznámejšími z nich sú Plitvické jazerá, ktoré preslávil kultový film Vinnetou.

GASTRONÓMIA

Pri návšteve Chorvátska by ste si nemali nechať ujsť špeciality miestnej kuchyne. Jadranská kuchyňa je zdravá, pozostáva najmä z rýb, morských plodov, jedál pripravovaných na rošte, z ovocia a zeleniny, kvalitným olivovým olejom sa nešetrí. Každá oblasť krajiny má trocha odlišné obľúbené jedlá. Všade je ale určite žiadaná jadranská zmrzlina.

Chorvátsko je vinárskou oblasťou a víno sa podáva ku každému jedlu. Výroba lahodných vín má svoju tradíciu už niekoľko storočí. Ďalším obľúbeným domácim alkoholickým nápojom je rakija.

ZÁŽITKY

Zdravou súčasťou aktívnej dovolenky v Chorvátsku je bicyklovanie. Kto si nedovezie bicykle so sebou, môže si ich prenajať priamo na mieste. Pri vybavovaní prenájmu od Vás určite môžu vyžadovať nejaké informácie, napr. aj osobné údaje. Čo sú osobné údaje? Napr. údaje z preukazu totožnosti, miesto kde ste ubytovaný, emailová adresa, a pod. Hustá sieť požičovní najmä v prímorských oblastiach, vám za dostupnú cenu bicykel požičia. Pre dospelých síce prilba na bicykel nie je zo zákona povinná, ale v záujme ochrany vášho zdravia je nevyhnutnosťou. Pre osoby do 16 rokov je povinnosťou.

ZÁBAVA

Ak máte radi hudbu, najznámejší festival v meste Dubrovnik si nesmiete nechaj ujsť. Párty pod holým nebom sú lákavé najmä pre mladých. Takmer v každom mestečku stretnete na večernej prechádzke rôzne hudobné kapely, skupiny, sólistov, ktorí sú zárukou zábavy rôzneho druhu.

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor kikaDátum 20. decembra 2017