Nobelovu cenu mieru získala Malála a indický aktivista

Zdieľať
Malala Yousafzai
FILE - In this file photo taken Friday, Oct. 11, 2013, Malala Yousafzai speaks about her fight for girls' education on the International Day of the Girl at the World Bank in Washington. Teenage activist Malala Yousafzai has jointly won the Nobel Peace Prize for her "heroic struggle" for girls' rights to education, it is announced Friday Oct. 10, 2014. (AP Photo/Susan Walsh, File)

Dvojicu ocenili za ich boj proti potláčaniu práv detí a mladých ľudí a ich boj za práva všetkých detí na vzdelanie

Laureátom tohtoročnej Nobelovej ceny mieru sa stala pakistanská tínedžerka bojujúca za práva dievčat na vzdelanie Malála Jusafzajová a indický aktivista za práva detí Kailaš Satyarthi. Mená víťazov v piatok doobeda oznámil nórsky Nobelov výbor. Ten dvojicu ocenil za ich boj proti potláčaniu práv detí a mladých ľudí a ich boj za práva všetkých detí na vzdelanie.

Malálu v októbri 2012 postrelil ozbrojenec z hnutia Taliban pre jej iniciatívy podporujúce vzdelávanie dievčat, ktoré fundamentalisti odmietajú. V ťažkom stave ju následne previezli do Británie, kde ju operovali. Prebudila sa až o šesť dní a postupne sa jej začala vracať pamäť a reč. V súčasnosti študuje na škole v anglickom Birminghame. V minulosti ju dvakrát nominovali na Nobelovu cenu mieru. Európsky parlament jej však minulý rok udelil prestížnu Sacharovovu cenu.

Kailaš Satyarthi je neúnavným bojovníkom za práva detí a odporca detskej práce. Jeho organizácií sa podarilo oslobodiť a do spoločnosti opätovne zaradiť desiatky tisíc detí. Bojuje proti chudobe, nezamestnanosti, negramotnosti, ktoré označuje za dôsledok zneužívania detí. Aktivista žijúci v Naí Dillí stojí okrem iného aj za prijatím viacerých polomových medzinárodných noriem o ľudských právach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom