Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nová štúdia ukázala ako COVID-19 vážne poškodzuje orgány u dospievajúcich!

Covid.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 16. júla (SITA) – U mladších dospelých hospitalizovaných s ochorením COVID-19 sú komplikácie takmer rovnako pravdepodobné, ako v prípade osôb starších ako 50 rokov. Ako informoval spravodajský portál BBC, s týmto tvrdením prišla najnovšia britská štúdia, podľa ktorej v priemere až štyri z desiatich osôb vo veku 19 – 49 rokov mali počas liečby problémy s obličkami, pľúcami alebo inými orgánmi.

Výskum sa zameral na 73 197 dospelých všetkých vekových skupín v dovedna 302 britských nemocniciach počas vlaňajšej prvej vlny pandémie koronavírusu medzi 17. januárom a 4. augustom 2020 – predtým, ako boli k dispozícii vakcíny a objavili sa nové varianty koronavírusu.

„Ukázalo sa, že nejde iba o chorobu starších a slabých ľudí,“ uviedol profesor Calum Semple, ktorý viedol výskum. „Údaje potvrdzujú skutočnosť, že COVID-19 nie je chrípka a vidíme, že aj mladší dospelí prichádzajúci do nemocnice trpia významnými komplikáciami, z ktorých niektoré si v budúcnosti budú vyžadovať ďalšie sledovanie a potenciálne ďalšiu liečbu,“ dodal.

Celkovo asi polovica všetkých dospelých pacientov utrpela počas pobytu v nemocnici najmenej jednu komplikáciu. Najčastejšie to bolo poškodenie obličiek, nasledovalo poškodenie pľúc a srdca. Najvyššia miera výskytu bola u osôb starších ako 50 rokov, pričom najmenej jeden problém hlásilo 51 % všetkých pacientov.

Lekári si zatiaľ nie sú istí, ako môže ťažký priebeh ochorenia COVID-19 spôsobiť poškodenie orgánov. Predpokladá sa však, že v niektorých prípadoch môže vlastný imunitný systém tela vyvolať zápalovú reakciu a poškodiť zdravé tkanivo.

https://www.bbc.com/news/health-57840825

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 16. júla 2021
reklama:
reklama:
reklama: