Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obmedzenia počtu ľudí budú mať jednu výnimku! Platiť začnú od pondelka

Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 19. novembra (SITA) – Obmedzenia počtu ľudí na hromadných podujatiach sa týkajú aj zaočkovaných. Kapacitné obmedzenia sa nevzťahujú jedine na pohreby. Vyplýva to z nových vyhlášok, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Vyhlášky nadväzujú na dočasnú verziu COVID automatu, ktorú vo štvrtok schválila vláda. Účinné budú od pondelka 22. novembra 2021, pričom upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Na účely vyhlášky sa pod pojmom hromadné podujatie rozumie i sezónny ambulantný predaj, teda napríklad aj vianočné trhy. Musia sa teda riadiť podmienkami pre hromadné podujatia podľa farby okresu. Pre organizátorov hromadných podujatí platí, že nesmú kombinovať režimy v rámci jedného podujatia. Organizátor teda musí zvoliť režim vstupu na podujatie, viditeľne ho označiť pri vstupe a zabezpečiť vstup a pobyt na podujatí len účastníkom v režime podujatia. Musí byť tiež v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa zúčastňujúcich na hromadnom podujatí. Ďalej platí aj povinnosť mať riadne prekryté dýchacie cesty. Ak sa podujatie koná v exteriéri, organizátor ho musí ohradiť a vyznačiť jeho vstup a výstup.

V červených, bordových aj čiernych okresoch je organizátor povinný uchovávať zoznam a kontakty na účastníkov 14 dní po skončení podujatia, po 14 dňoch je povinný ich zničiť. V režime OP sa na podujatí v červenom okrese môže zúčastniť maximálne 200 osôb, v bordovom 100 osôb a v čiernom maximálne 50 osôb. Príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) treba podujatie vždy riadne ohlásiť. V ostatných režimoch platia aktuálne pre všetky okresy rovnaké pravidlá. Na hromadnom podujatí sa v režime OTP môže zúčastniť maximálne šesť osôb a v režime Základ sú tieto podujatia zakázané.

Svadby, oslavy, večierky a iné podobné podujatia, ako aj podujatia v prevádzkach verejného stravovania sú považované za vysoko rizikové aktivity, preto budú od pondelka zakázané vo všetkých okresoch v režimoch OTP a Základ. V režime OP sa na nich môže v červených a bordových okresoch zúčastniť maximálne 20 ľudí. Na sobáši alebo krste sa v režimoch OTP a Základ môže zúčastniť maximálne šesť osôb. V režime OP sa počty líšia podľa farby okresu. V červenom sa môže stretnúť do 200 ľudí, v bordovom do 100 a v čiernom do 50. Na pohreby sa kapacitné obmedzenia nevzťahujú.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 19. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: