Obrovské prekvapenie v Pekingu! Slovenskí hokejisti predviedli skvelý výkon, v dramatickom zápase zdolali veľkého rivala!

Zdieľať

BRATISLAVA 16. februára (SITA) – Slovenskí hokejisti postúpili do semifinále olympijského turnaja v Pekingu. V úvodnom zápase stredajšieho štvrťfinálového programu Slováci zdolali Američanov 3:2 po samostatných nájazdoch, ten jediný a rozhodujúci premenil Peter Cehlárik. Slováci postupom do najlepšej štvorky vyrovnali svoj najlepší výsledok pod piatimi olympijskými kruhmi zo ZOH 2010 vo Vancouveri, kde skončili štvrtí. V Pekingu ho však môžu ešte vylepšiť a siahnuť po prvej olympijskej medaile. Slováci odplatili Američanom prehru 1:5 z predchádzajúcich ZOH v Pjongčangu, vtedy s nimi prehrali ešte v zápase o postup do štvrťfinále.

Prvý gól slovenského tímu strelil v 12. min Juraj Slafkovský, pre 17-ročného útočníka bol už piaty na turnaji a potvrdil pozíciu najlepšieho strelca v Pekingu. Neskôr však Američania gólmi Nicka Abruzzeseho a Sama Hentgesa ešte do polovice druhej tretiny otočili na 2:1. Slováci sa však nevzdávali a v záverečnej hre bez brankára vyrovnal kapitán Marek Hrivík. V nájazdovej lotérii boli dvaja slovenskí hrdinovia. Brankár Patrik Rybár chytil všetkých päť amerických nájazdov, na slovenskej strane strelil jediný gól Peter Cehlárik. Slováci zatiaľ nepoznajú svojho súpera v semifinále, dozvedia sa ho až po skončení kompletného štvrťfinálového programu.

Úvodné minúty sa niesli v réžii Američanov. Slováci prvýkrát vystrelili na bránku súpera až v piatej minúte, ale mohutný tlak mladíkov z USA prečkali bez ujmy. V polovici prvej tretiny sa do nebezpečnej situácie pred Rybárom dostal Brisson, ale Gernát mu v poslednej chvíli znemožnil vystreliť. Slováci postupne vyrovnali hru, skôr odoberali Američanom puky a vpredu začali byť nebezpeční. V 12. min sa dostal k slovu Slafkovský a sebavedomý mladík opäť ukázal spoluhráčom, ako sa strieľajú góly. Presnou strelou spomedzi útočných kruhov otvoril skóre, bol to už jeho piaty gól na turnaji. Američania odpovedali v poslednej minúte prvej tretiny, keď sa po skvelej kombinácii presadil Abruzzese

V druhej tretine boli aktívnejší slovenskí hokejisti, ale jediný gól strelili Američania. Skvelú kombináciu štvrtého útoku zakončil Hentges, ktorý sa sám ocitol pred Rybárom a z otočky skúsene zakončil. Slováci si vytvárali šance, zaujali tri strely Čerešňáka v hre štyroch proti štyrom, ale ani jedna sa neujala. V závere druhej tretiny hrali Američania presilovku s presahom do tretej tretiny, gól z nej však nepadol. Neskôr Slováci prečkali jedena polminútovú presilovku Američanov piatich proti trom a už v rovnovážnom stave Beniers opečiatkoval konštrukciu slovenskej bránky. Potom trafil žŕdku na druhej strane v páde aj Slafkovský.

Štyri a pol minúty pred koncom pribrzdila slovenských hokejistov v tlaku vysoká hokejka Takáča, ale Američania ju nevyužili. Dali tým Slovákom šancu na vyrovnanie a tí ju využili. Štyridsaťštyri sekúnd pred koncom tretej tretiny kapitán Hrivík dostal odrazený puk za chrbát Manna po predchádzajúcej strele Čajkovského od modrej čiary. Pokračovalo sa do desaťminútového predĺženia troch proti trom. Prvú veľkú šancu mal Pospíšil, ktorý individuálne prekorčuľoval dvoch Američanov, no ich brankára po sťahovačke neprekonal. Na druhej strane Rybár ramenom vyrazil nebezpečnú strelu jedného z Američanov. Potom mal veľkú šancu Hudáček, ale Mann vytesnil betónom jeho gólový pokus. Američania hrýzli do samého konca predĺženia, syn slovenských rodičov Knies mohol rozhodnúť tri sekundy pred koncom, ale Rybára neprekonal. Záverečnú lotériu nájazdov rozhodol gólom Cehlárik.

ZOH 2022 v Pekingu – štvrťfinále – streda:
Slovensko – USA 3:2 po samostatných nájazdoch (1:1, 0:1, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 12. Slafkovský (Čerešňák, Regenda), 60: Hrivík (Čajkovský, L. Hudáček), rozhodujúci nájazd Cehlárik – 20. Abruzzese (Berniers, Kampfer), 29. Hentges (Perbix, Smith)
Vylúčení: 1:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bjork, (Švéd.), Gofman (Rus.) – McCrank (Kan.), Šalagin (Rus.)
nájazdy: Brisson 0:0, Hudáček 0:0, Farrell 0:0, Čajkovský 0:0, Knies 0:0, Krištof 0:0, Smith 0:0, Cehlárik 0:1, Miele 0:1 – koniec.
Zostavy:
Slovensko: Rybár – Čerešňák, Čajkovský, Rosandič, Marinčin, Gernát, Kňažko, Nemec – Takáč, Hrivík, Cehlárik – Jurčo, L. Hudáček, K. Pospíšil – Kelemen, Krištof, Zuzin – Regenda, M. Roman, Slafkovský – Daňo
USA: Mann – Kampfer, Ness, Faber, Cooper, Perbix, Warsofsky, Helleson – O’Neill, Miele, Agostino – Abruzzese, Beniers, Knies – Farrell, Meyers, Cates – Hentges, Smith, Brisson