Po 15 rokoch sa Harrison Ford vracia ako Indiana Jones. Naposledy.

Zdieľať
Indiana Jones a Nástroj osudu
Fanúšikovia v kostýmoch Indiana Jonesa prichádzajú na premiéru. (Jordan Strauss/Invision/AP)

Indiana Jones a nástroj osudu (Indiana Jones and the Dial of Destiny) zabsolvoval v El Capitan Theatre v Los Angeles oficiálnu premiéru a 29. júna zamieri na plátna kín.

Na červenom koberci sa zišli všetky hlavné hviezdy záverečnej kapitoly legendárnej filmovej série.

Nezabudnite si pozrieť fotogalériu z premiérového večera.

Vyše 80-ročný Harrison Ford si zopakoval úlohu dobrodruha a archeológa Indiana Jonesa. Na plátne mu sekunduje Karen Allen v úlohe Marion, podobne ako v prvom a štvrtom filme.

Úlohy Jonesovho protivníka sa zhostil slávny dánsky herec Mads Mikkelsen, ktorý stvárnil bývalého nacistického vedca Jürgena Vollera, ktorého zlanárila NASA pre program Apollo.

Časť filmu sa odohráva na sklonku II. svetovej vojny a tvorcovia museli omladiť Harrisona Forda o niekoľko desiatok rokov. Úspešne na to použili  softvér s podporou umelej inteligencie. „Neviem ako to urobili, ale je to moja skutočná tvár. Je to úžasné,“ skonštatoval Ford pre magazín Variety.

Náklady na výrobu filmu sa odhadujú na 295 miliónov dolárov.

História filmovej série Indiana Jones sa začala v roku 1981 s filmom Dobyvatelia stratenej archy, v ktorom sa slávny archeológ a dobrodruh Indiana Jones bojuje s nacistami o biblickú Archu úmluvy. Film bol veľmi úspešný a získal štyroch Oscarov. Pokračovanie Indiana Jones a chrám skazy prišlo v roku 1984 a nechalo archeológa v Indii zápasiť s temným kultom bohyne Kálí. Indiana Jones a posledná križiacka výprava z roku 1989 opäť priviedol Indymu do cesty nacistov. V úlohe Indyho otca predstavil Seana Connery, s ktorým sa spojí na hľadaní Svätého grálu. Oba filmy získali po jednej soške akadémie.

Po takmer dvoch desaťročiach sa v roku 2008 Steven Spielberg a George Lucas k svojmu hrdinovi vo filme Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky. Dej sa odohráva v 50. rokoch a na scénu sa dostáva skupina sovietskych agentov vedených Irinou Spalko (Cate Blanchett), ktorá chce získať tajomnú krištáľovú lebku mimozemského pôvodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom