Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Po covide opičie kiahne? Vzácna choroba je už v Európe! Ako sa prenáša?

kiahne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
kiahne www.freepik.com
reklama:
reklama:

Už ste niekedy počuli o opičích kiahniach? Pravdepodobne nie. Nedávno sa objavili v americkom štáte Massachusetts. Ide o vzácnu chorobu, ktorá pochádza z Afriky. Nakazil sa nimi muž, ktorý bol nedávno na výlete v Kanade. Malé ohnisko sa však objavilo aj v Európe a vedci sa momentálne snažia prísť na to, či má táto infekcia s nákazou v Amerike akúkoľvek súvislosť.

V stredu sa objavila správa z Portugalska hlásajúca päť nakazených opičími kiahňami. Nákaza bola potvrdená aj v Británii, kde je nakazených 7 ľudí. Podozrenie na niekoľko infekcií je tiež v Španielsku. Spomínaný muž z Ameriky je momentálne v nemocnici, jeho zdravotný stav je dobrý. Ako sa opičie kiahne šíria a ako ich spoznať?

Opičie kiahne

Na rozdiel od klasických kiahní, opičie kiahne majú miernejšie príznaky. Medzi ne patrí nielen všetkým známa vyrážka, ale aj bolesti hlavy alebo horúčka. Preukázaný prípad nepredstavuje riziko pre verejné zdravie, upozornili podľa AP úrady. V USA ide iba o tohtoročný prvý prípad. V minulom roku ich bolo hneď niekoľko, nákaza sa preukázala u jedincov, ktorí sa vrátili z Nigérie. Prvýkrát boli opičie kiahne zaznamenané u človeka v 70. rokoch minulého storočia. A prečo dostali priezvisko opičie? Prvýkrát sa totiž objavili v 50. rokoch minulého storočia pri opiciach. Nákaza sa šíri škrabnutím, uhryznutím alebo kontaktom s krvou infikovaných živočíchov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 21. mája 2022
reklama:
reklama:
reklama: