Už sa vám stalo, že po dobrej párty, na ktorej nechýbal alkohol, by ste najradšej zjedli všetko, čo ste videli? Všetci sme to zažili. Po večere, keď ste to trochu prehnali s pitím, je jediné čo chcete cestou domov, plátok pizze alebo kebab.
PRED a PO: 10 fotiek, ktoré ukazujú, ako sa človek zmení, keď prestane piť alkohol
Tento efekt bol pre vedcov dlho záhadou, keďže samotný alkohol obsahuje množstvo kalórií. Keď totiž človek konzumuje veľa kalórií, jeho telo uvoľňuje chemické látky, ktoré potláčajú chuť do jedla, čiže sa zdá byť prekvapivé, že na vás prichádza „žravka“ počas alebo po prehýrenej noci.
Nové výskumy, ktoré boli robené zatiaľ len na myšiach, naznačujú, že mozgové bunky, ktoré stimulujú chuť na jedlo môžu byť aktivované alkoholom, rovnako ako hladom. To by mohlo vysvetľovať, prečo nárazové pitie následne vedie k prejedaniu sa.
Podľa štúdie zverejnenej v časopise Nature Communications sa myši trojdňovému „alkoholovému víkendu“ tešia a tím vedcov zistil, že opité myši toho zjedli podstatne viac, ako myši triezve. Dôvodom „žravosti“ môže podľa vedcov byť to, že hlavné komponenty napájacích obvodov mozgu sú aktivované alkoholom – ide o špecifické hlad podporujúce mozgové bunky známe ako AGRP neuróny.
Reklama proti alkoholizmu, z ktorej vás zamrazí. Takto vidia deti svojich rodičov, keď sú opití...
Vedci otestovali svoje zistenie tým, že u niektorých myší tieto neuróny zablokovali, opité myši následne prestali s prejedaním sa.
Pokusy sa robili zatiaľ len na myšiach, čiže nie je isté, že rovnaký účinok to má aj u ľudí. Myši prijímali alkohol radšej cez injekciu ako priamym konzumovaním, čo mohlo mať vplyv na mozog a aj na výsledky. Či už je to tak alebo nie, môže to byť dobrá cesta k tomu, aby ste sa po prehýrenej noci necítili vinní za to množstvo jedla, ktoré ste skonzumovali. ?