Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

„Pokiaľ môžete, zájdite si na 3. dávku, ešte to stihnete,“ varuje vedec. Krajina sa pripravuje na omikron!

Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 3. januára (SITA) – Denné prírastky nakazených koronavírusom v Česku sú v súčasnosti pomerne priaznivé, odborníci však podľa iDNES.cz situáciu nevidia optimisticky. Rýchly nástup variantu omikron predikujú už v prvých dvoch týždňoch januára.

V niektorých regiónoch čísla na konci roka stagnovali a už v tomto týždni tak možno očakávať ich opätovný nárast, upozornil napríklad vedúci Laboratória experimentálnej medicíny na Univerzite Palackého Marián Hajdúch. „Omikron predstavuje 10 – 15 % nakazených, dominanciu dosiahne za 7 – 10 dní. Pokiaľ môžete, zájdite si na 3. dávku, ešte to stihnete,“ napísal Hajdúch na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

V súvislosti s omikronom odborníci často zdôrazňujú dôležitosť tretej dávky. „Desať krajín zvládlo zaočkovať 40 a viac percent svojej populácie (posilňujúcou dávkou – pozn. red.), Island a Čile dokonca nad 50 %… Je to aktuálne najlepšia ochrana pre zmiernenie dopadu omikronu na nemocničnú starostlivosť,“ napísal na Twitteri epidemiológ Rastislav Maďar. Aj on podľa iDNES.cz varoval pred rýchlym nástupom omikronu v Česku na príklade amerického štátu New York, kde v súčasnosti prudko stúpajú hospitalizácie.

„Práve som v štáte New York a beží to tu dosiaľ nevídaným spôsobom. Pozitívnych prípadov v našom okolí prudko pribúda,“ reagoval na Maďara imunológ Zdeněk Hel a dodal, že „podľa niektorých modelov má variant omikron kapacitu infikovať v nasledujúcich troch mesiacoch až tri miliardy ľudí“.

Prudký nástup omikronu predpovedá vo svojich scenároch aj Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) ČR. V posledných dňoch roku 2021 tvoril variant omikron 10 až 15 percent prípadov, zrejme už v prvých desiatich dňoch nového roka to má byť podľa ÚZIS 50 percent. V druhej polovici januára by mal podľa očakávaní ústavu už medzi novými prírastkami dominovať.

Na vrchole novej vlny predpovedá ÚZIS až sedemtisíc hospitalizovaných v jeden deň, z nich viac ako 900 na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Denné príjmy budú podľa ústavu okolo 900 nových a 110 na JIS. „Sú to počty síce zvládnuteľné naším robustným nemocničným systémom starostlivosti, ale ide o vysokú záťaž a vo viacerých regiónoch môžu byť kapacity aj zahltené,“ varuje riaditeľ ÚZIS Ladislav Dušek, podľa ktorého aj tie najoptimistickejšie scenáre vzhľadom na nákazlivosť omikronu hovoria o desiatkach tisíc nakazených denne.

„Aj keď sa zdá, že sa situácia s COVID-19 zlepšuje, pretože čísla klesajú, je to pokoj pred búrkou, pretože omikron sa šíri Európou. Omikron je v Českej republike. Omikron je už v niektorých krajoch v komunitnom šírení a my sa na to starostlivo pripravujeme,“ vyjadril sa koncom decembra minister zdravotníctva Vlastimil Válek.

Veľký a rýchly nárast nakazených očakáva aj bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula. „Myslím si, že v prvých dvoch týždňoch nového roka dôjde k prudkému nárastu. Bolo by čudné, keby to tak nebolo,“ povedal v pondelok Prymula pre CNN Prima News.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 3. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: