Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pokračuje predstavovanie reformy. „99 percent zamestnancov zarobí v čistom viac ako teraz!“ sľubuje Matovič

Deje_sa_.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Zamestnanci a zamestnávatelia na Slovensku by mali po schválení daňovej reformy platiť len jeden poistný odvod a jednu daň. Na pondelkovej tlačovej besede to oznámil minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Zamestnanci by platili daň z príjmu vo výške 19 % z hrubej mzdy a zamestnávatelia odvody v sume 39 % z hrubej mzdy. K tomu by mali zamestnanci s nižšími príjmami nárok na tzv. zamestnanecký bonus v sume maximálne 100 eur a zamestnávatelia nárok na odvodový bonus, ak dajú prácu študentovi alebo osobe so zdravotným postihnutím. Podľa ministra financií by pri tomto novom daňovo-odovodovom systéme malo 99 percent zamestnancov zarobiť v čistom viac ako v súčasnosti. Zaťaženie zamestnancov by malo podľa Matoviča klesnúť v priemere o 5 %. Súčasne sa podľa neho zruší strop na platenie sociálnych odvodov. Navrhované zmeny by sa podľa Matoviča mohli uplatňovať v praxi od začiatku roka 2023.

Z hrubej mzdy do sumy 357 eur sa podľa Matoviča nebude platiť žiadna daň, ani odvody. Zamestnanecký bonus znižujúci daň v sume najviac 100 eur by sa znižoval o 9 percent z hrubej mzdy. Nárok na zamestnanecký bonus pre zamestnanca, ktorý by mal nahradiť súčasnú nezdaniteľnú časť základu dane, by tak mal zaniknúť pri hrubej mzde 1 111 eur. Systém zamestnaneckého bonusu by štát stál 500 miliónov eur ročne. Zavedenie jednej dane v sume 19 % z hrubej mzdy a jedného odvodu vo výške 39 % z hrubej mzdy by prinieslo zamestnancom 359 miliónov eur ročne. Odvodový bonus pre zamestnávateľov by podľa Matoviča spočíval v tom, že by zamestnávateľovi štát vrátil naspäť 10 percent z hrubej mzdy zamestnanca, ak by zamestnal študenta alebo ťažko zdravotne postihnutú osobu s mierou funkčnej poruchy aspoň 50 %. V prípade, že by firma zamestnala ťažko zdravotne postihnutú osobu s mierou funkčnej poruchy 70 % a viac, odvodový bonus pre zamestnávateľa by dosiahol 20 percent z hrubej mzdy zamestnanca. Odvodový bonus by mal štát stáť 136 mil. eur.

Zamestnávatelia budú musieť vykonať prepočet miezd. Do ceny práce započítajú stravné, sociálny fond a rekreačné poukazy. Firma následne vypočíta novú výšku hrubej mzdy tak, aby všetci jej zamestnanci získali po týchto zmenách v čistom rovnakú sumu. „Vypočítame celkovú cenu práce za celú firmu, vypočítame priemernú mzdu vo firme a to, čo sa zvýši mzda pri priemernej mzde, by sme rozdelili všetkým rovnako,“ povedal minister financií. K zamestnancom sa podľa neho takto suma 500 miliónov eur dostane solidárne a rozdelila by sa medzi všetkých zamestnancov. „Rovnako získa upratovačka aj generálny riaditeľ,“ povedal. Ako príklad Matovič uviedol zamestnanca verejnej správy s hrubou mzdou 1 400 eur. V súčasnosti zamestnanec pri tejto hrubej mzde dostáva v čistom 1 100 eur, po novom by v čistom zarobil 1 134 eur. Rezort financií tiež ponúka ústavnú garanciu nezvyšovať dane a odvody z práce.

Zdroje na vykrytie navrhovaných zmien chce Matovič nájsť v zrušení odvodových výnimiek, čo by malo priniesť 300 mil. eur. Ďalších 250 mil. eur by mal štát získať na zrušení daňových výnimiek, úspory z jednotného výberu daní a odvodov by mali priniesť 50 mil. eur. Rezort financií počíta aj so zvýšením legálnej práce o 2 percentá, čo by malo zvýšiť príjmy štátu o 200 mil. eur. Tzv. dynamické efekty z pripravovaných zmien by mali priniesť 100 mil. eur.

„Daňovo-odvodové zaťaženie sa v podstate nezmení, mierny výpadok sa má financovať zrušením daňových a odvodových výnimiek,“ uviedol pre agentúru SITA analytik INESS Radovan Ďurana. Podľa neho ide o návrh, ktorý poteší mzdové účtovníčky a možno aj predsedu SaS Richarda Sulíka, keďže minister financií Igor Matovič pri reforme používa termín odvodový bonus. „Daňovo-odvodové zaťaženie sa nijako zásadne nemení, ani sa nemôže, päťmiliardový deficit na stole to nedovolí,“ povedal. Slovensko podľa analytika INESS nepotrebuje daňovú revolúciu, ale revolúciu vo výdavkoch. „Negatívum návrhu vnímame aj v zrušení stropov vymeriavacich základov, zavedie sa ešte vyššia miera redistribúcie ako doteraz,“ dodal Ďurana.

Návrh na zmeny v zdaňovaní práce je súčasťou daňovej reformy. Prvú časť reformy, spočívajúcu vo vyššej podpore rodín, šéf rezortu financií predstavil v nedeľu. Rodiny s aspoň jedným pracujúcim rodičom by mal štát podporovať sumou 200 eur na každé nezaopatrené dieťa až do jeho dospelosti. V utorok by mal líder hnutia OĽaNO oznámiť tretiu časť reformy, a to plánované zmeny v zdaňovaní firiem.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 15. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: