Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poslanci schválili novelu Ministerstva životného prostredia. Výrazne to ovplyvní štátnu správu!

NR SR: Rokovanie 30. schôdze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Diana Černáková
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 18. novembra (SITA) – Orgány štátnej správy nebudú môcť od januára 2023 kupovať nápoje v jednorazových obaloch. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch a zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorú dnes podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Parlament novelu schválil 2. novembra 113 hlasmi zo 128 prítomných. Novela tiež obsahuje opatrenia, ktoré majú viesť k znižovaniu spotreby určitých jednorazových plastových výrobkov, ako je napríklad poskytovanie jednorazových plastových výrobkov len za odplatu alebo povinnosti organizátorov verejného podujatia zabezpečiť poskytovanie vhodných alternatív.

Novým zákonom sa ustanovujú nové definície, povinnosti pre výrobcov určitých plastových výrobkov v súlade so smernicou tak, aby boli naplnené jej ciele. Primárne ide o zníženie a v niektorých prípadoch o odstránenie závažného negatívneho vplyvu niektorých jednorazových plastových výrobkov na životné prostredie, zdravie a hospodárstvo, ako aj presadzovanie prístupov zameraných na obehové hospodárstvo. Novela špecifikuje aj to, čo je považované za výrobok z plastu, rybársku výstroj, kto je výrobcom takýchto výrobkov a čo sú biodegradovateľné plasty či tabakové výrobky.

Súčasťou novely je aj špecifikovanie požiadaviek na označovanie výrobkov, ktoré má zabezpečiť výrazné zvýšenie informovanosti spotrebiteľa o najvhodnejších spôsoboch nakladania s výrobkom, keď sa stane odpadom. Rezort životného prostredia uvádza ako príklad informovanie a motivovanie vo vzťahu k používaniu dostupných opätovne použiteľných alternatív.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 18. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: