Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor, Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na TENTO výrobok! Nemáte ho doma aj vy?

Deje_sa_.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 17. februára (SITA) – Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje na konzervovaný kokosový krém z Thajska. Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASFF) zaslal Úradu verejného zdravotníctva SR výstražné oznámenie Nemecka – migrácia bisfenolu A a cyclo-di-BADGE (CdB). Informoval o tom odbor komunikácie ÚVZ SR v tlačovej správe.

„ÚVZ SR v nadväznosti na vyššie uvedené v spolupráci s príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva overuje, prípadne zabezpečuje stiahnutie predmetného škodlivého výrobku z trhu v SR,“ doplnil odbor komunikácie. Nebezpečný výrobok má značku Aroy-D a jeho výrobcom je Thai Agri Foods Public Company Limited, Thajsko. Dovozca výrobku Kreyenhop & Kluge GmbH & Co KG, distribuoval predmetný výrobok do viacerých štátov Európskej únie vrátane Slovenska.

ÚVZ SR priblížil, že bisfenol A je monomér, ktorý sa používa na výrobu plastov a tiež na výrobu povrchových úprav, napríklad lakov. V tomto prípade ide o plechovku, ktorá je povrchovo upravená lakom. Dodal, že bisfenol A je dokázaný endokrinný disruptor (rozrušovač). Endokrinné disruptory sú chemické látky, ktoré môžu narúšať endokrinný systém ľudského tela. CdB pozostáva z bisfenolu A a diglycidyléteru bisfenolu A. Ide o neúmyselne pridanú látku (NIAS), ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe epoxidovej živice, ktorá sa používa na laky potravinových konzerv.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 17. februára 2022
reklama:
reklama:
reklama: