Prečo by ste mali relaxovať? A ako si skutočne oddýchnuť?

Zdieľať
Prečo by ste mali relaxovať?
Prečo by ste mali relaxovať? A ako si skutočne oddýchnuť? Foto: pixabay.com

Oddych je nevyhnutný pre správne fungovanie tela aj mysle. Aj keď sú vaše dni plné povinností, zhonu a stresu, venujte aspoň niekoľko minút denne sebe a zabudnite na všetky problémy. Ako relaxovať, aby ste sa naozaj uvoľnili?

Pre je relax nevyhnutný?

Relax je potrebný na načerpanie nových síl a uvoľnenie mysle počas stresujúceho dňa. Keď máte náročný deň, dokonca len 20 minút oddychu či meditácie vám pomôže aj uprostred dňa reštartovať telo a hlavu.

Je jasné, že ak máte nabitý deň, rozum vám bude hovoriť, že teraz nie je vhodný čas na odpočinok. Predsa ešte treba dokončiť prácu, nakúpiť, upratať a zrazu zistíte, že už idete na doraz a nevládzete. Práve tomuto stavu sa môžete vyhnúť relaxom.

Nebojte sa využiť pohodlie pohovky aj poobede – zdriemnite si, pustite si príjemnú hudbu alebo si prečítajte dobrú knihu. Načerpáte nové sily a môžete pokračovať v plnení svojich povinností. Relaxácia prináša uvoľnenie po fyzickej aj psychickej námahe, poskytuje úľavu pred náročnými úlohami, zbavuje vás napätia a negatívnych emócií, pomáha so zaspávaním a zlepšuje koncentráciu a pamäť.

Naučte sa relaxovať

Mnoho ľudí zabudlo oddychovať a nechalo sa strhnúť modernými technológiami a každodennými povinnosťami. Keď ste zahltený informáciami zo sociálnych sietí, televíziou, pracovnými e-mailami a podobne, nemáte čas ani energiu premýšľať nad sebou. Nie nadarmo sa hovorí, že ticho lieči. Ticho vám umožňuje zamyslieť sa nad sebou a nad tým, za čo ste vďačný a kam by ste si želali, aby sa váš život uberal.

Sedieť v tichu a koncentrovať sa na vlastné myšlienky môže byť spočiatku náročné. Na začiatok stačí aj 10–15 minút denne, počas ktorých sa zbavíte všetkých rušivých elementov, odložíte telefón a budete sa sústrediť len na svoj dych.

Hlbokým dýchaním okysličujete telo a keď sa sústredíte na dych, nebudete myslieť na nič iné, a to je občas dobré. V konečnom dôsledku tak môžete byť kreatívnejší a prísť aj na riešenia, ktoré by vám inak nenapadli kvôli mysli plnej starostí a povinností.

Relaxačné kreslo a hudba

Ak vám nevyhovuje ticho, vyskúšajte relaxačnú hudbu, ktorej nájdete na internete neúrekom. Príjemnú atmosféru navodia zvuky prírody, biely šum alebo zvuk dažďa. Je na vás, ktoré zvuky sú vám najpríjemnejšie. Okrem toho ale potrebujete aj relaxačné kreslo, posteľ alebo pohovku, aby ste sa cítili pohodlne.

Keď si budete vyberať relaxačné kreslo, dbajte v prvom rade na komfort. Ideálne sú polohovacie kreslá s nastaviteľným sklonom opierok a zabudovanou podnožkou. Relaxovať sa však dá aj v obľúbenom kresle ušiak.

Voňavý horúci kúpeľ

Aspoň raz za čas si doprajte relaxačný kúpeľ so všetkým, čo k nemu patrí. Pridajte do horúcej vody penu, soľ alebo šumivé bomby, zapáľte si vonnú sviečku a prípadne si pustite aj relaxačnú hudbu. Oddych vo vani prospeje nielen vašej mysli, ale aj telu. Napríklad magnéziová soľ uľavuje aj od svalových kŕčov, zlepšuje náladu a podporuje kvalitný spánok. Kúpeľom tak môžete spojiť príjemné s užitočným.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom