Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo oslavujeme Vianoce?

vianoce
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
vianoce www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Zaujímali ste sa vôbec niekedy o to, prečo v skutočnosti oslavujeme Vianoce a z akého dôvodu si čakanie na ne napríklad skracujeme za pomoci adventného kalendára či iných tradícií? Pokiaľ vás táto otázka nikdy nenapadla alebo ste o zmysle Vianoc nikdy príliš nepremýšľali, možno je ten správny čas na to, si význam Vianoc pripomenúť.

História Vianoc je rozmanitá

Vianoce majú svoj prapôvod v starovekom pohanskom slávení takzvaného slnovratu. Tento čas bol nádejou do budúcnosti a tiež symbolom takzvaného aktu znovustvorenia. Medzi starými európskymi národmi sa tento zlom v prírode zaznamenal a začali ho tak rôzne národy tiež oslavovať. Náboženský zmysel potom Vianociam vnukla až cirkev. Z tohto obdobia tiež pochádza Mária, Jozef, Dieťa v jasliach, vôl i somár. Sviatok takzvaného Narodenia Pána sa potom od 4. storočia slávil po celom svete.

Na význam Štedrého dňa sa dnes zabúda

Aby sme si skrátili čakanie na Štedrý deň, kupujeme si k prvému decembru adventný kalendár alebo si ho vyrábame a snažíme sa každý deň nazerať pod jednotlivé okienka a užívať si ich dary. Túto tradíciu držia radi predovšetkým deti, čo sa budeme rozprávať. Ale význam samotného Štedrého dňa nielen deťom, ale aj dospelým značne uniká. Štedrý deň nie je iba o tom, že si dáme večeru a rozdáme si toľko vytúžené darčeky, ale aj o tom, že budeme oslavovať život, a to predovšetkým narodenie Krista. Dnešná konzumná spoločnosť však vianočné sviatky poníma iba z hľadiska obžerstva a tiež nekonečného hodovania.

Boží hod vianočný má aj svoj zmysel

Boží Hod Vianočný je doslova a do písmena dňom narodenia samotného Ježiška. Táto slávnostná atmosféra by mala týmto dňom úplne vyvrcholiť. Ľudia v tento čas v hojnej miere navštevujú kostoly a tiež sa modlia k Bohu. Okrem iného mu predovšetkým ďakujú za zoslanie takzvaného Spasiteľa. Rodinní príslušníci sa vzájomne navštevujú a tiež holdujú dobrému jedlu a pitiu. Tento čas je spojený najmä s rodinou a oslavou života ako takého. Od práce a od starostí by sme si tieto dni mali skutočne oddýchnuť.

Vianoce sú tu ale predovšetkým z toho dôvodu, aby sme si uvedomili, že tým najcennejším, čo v živote máme, je práve naša rodina a vzájomná pospolitosť.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 20. novembra 2022
reklama:
reklama:
reklama: