Prečo smrť domáceho maznáčika prežívame tak,ako keď prídeme o člena rodiny?

Zdieľať
človek a pes
človek a pes www.gettyimages.com

Či už máte doma psa, mačku alebo papagája, určite ho považujete za ďalšieho člena rodiny. O to bolestnejšia býva jeho strata. Iste si stále živo spomínate na to, ako vám v detstve zomrel váš prvý domáci maznáčik. A má to svoj dôvod. Podľa psychológov nás totiž strata milovaného zvieraťa ovplyvňuje viac, než si myslíme.

Strata domáceho maznáčika. Rovnako bolestivá ako odchod blízkeho priateľa

Hovoríte si, že je to „len“ pes, mačka alebo napríklad papagáj? Kto tým sám prešiel, bude určite súhlasiť s tým, že strata domáceho maznáčika môže byť pre človeka rovnako bolestivá, ako keď stratíme člena rodiny alebo blízkeho priateľa. Toto zviera nás totiž sprevádzalo v časoch dobrých i zlých a bolo nám verným spoločníkom, aj keď sme si cítili úplne sami.

Podľa špecializovaného portálu Psychologytoday.com je preto úplne prirodzené, keď kvôli smrti domáceho maznáčika smútime, ako by nás opustil veľmi blízky človek. Aj keď naše pocity naše okolie často nechápe alebo berie na príliš ľahkú váhu, bolesť z odchodu býva veľmi veľká. A to väčšie, než si nezasvätení ľudia dokážu vôbec predstaviť.

Kto bolesť prežíva najviac? Deti, seniori a osamelí ľudia

Domáci miláčikovia žijú bohužiaľ iba zlomok života ľudského. Neúprosný čas na tieto zvieratá, ktoré nám prirástli k srdcu, jednoducho neberie ohľady. Či už chceme, alebo nie, musíme sa s nimi raz rozlúčiť.

Túto bolesť viac prežívajú hlavne deti, ktoré nie sú ešte dostatočným spôsobom emočne vybavené na túto stratu. Dosť zle odchod maznáčika berú aj seniori a ľudia, ktorí žili so zvieraťom sami a boli tak naňho veľmi fixovaní.

Ak má vaše dieťa domáceho maznáčika, pripravte ho dopredu na to, že jeho obľúbené zviera raz umrie. Zvlášť ak je jeho zvieratko staršie alebo choré. Pravidelne sa o tom rozprávajte. Vaše dieťa potom bude zvládať smrť svojho domáceho maznáčika oveľa lepšie a nebude pre neho tak traumatická.

Ako sa vyrovnať so smrťou domáceho maznáčika? Skúste túto stratégiu

  1. Vaše emócie musia von, preto ich rozhodne nepotlačujte. Nehanbite sa v rodinnom kruhu upustiť pár sĺz, vaši najbližší vás pochopia.
  2. So zvieratkom, ktoré vás opustilo, sa dôstojne rozlúčte. V kruhu rodiny mu pripravte rozlúčkový rituál. Alebo mu napíšte list na rozlúčku. Týmto spôsobom jeho smrť uzavrite hlavne sami v sebe.
  3. Venujte sa záľubám, ktoré máte radi. Od smutnej nálady vás odvedie hlavne aktívny pohyb. Behajte, jazdite na bicykli alebo cvičte jogu.
  4. Myslite na zomreté zviera iba v tom dobrom. Spomínajte na pekné momenty aj vtipné chvíle, ktoré ste spolu zažili. Prezerajte si fotky. A hovorte o svojich spomienkach aj s ostatnými.
  5. Rana po odchode zvieraťa sa vám rýchlejšie zacelí, keď si po jeho smrti zaobstaráte maznáčika nového. Ak máte pocit, že ešte potrebujete čas, tak chvíľu počkajte.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom