Prekvapivý nárast falšovaných cigariet! Štát prichádza o peniaze a vy o zdravie!

Zdieľať
Najky titulka 16 1.jpg
Foto: Canva

Komárno a Piešťany sú šokujúcimi ohniskami, kde každá piate škatuľka nepodlieha spotrebnej dani. Čítajte, ako sa nelegálne cigarety vrátili späť a čo to znamená pre Slovákov!

Približne za každú 15. cigaretu vyfajčenú na Slovensku sa neodviedla spotrebná daň. Podľa analýzy spoločnosti Nielsen IQ sa objem nezdanených tabakových výrobkov na Slovensku vrátil na rekordnú úroveň 6,4 %, ktorú dosahoval pred pandémiou COVID-19.

Podiel falšovaných produktov dosiahol tento rok historickú úroveň 3,2 %. Lokality s najvyšším podielom nezdanených tabakových výrobkov prekvapivo už nie sú pri ukrajinských hraniciach, ale v Komárne a Piešťanoch, kde podiel nelegálnych tovarov dosiahol 20 %. To znamená, že z každej piatej škatuľky nebola odvedená spotrebná daň.

Rast podielu nezdanených tabakových výrobkov možno podľa analýzy spojiť s citlivosťou Slovákov na celkový rast výdavkov domácností. Mnohí spotrebitelia preto v snahe ušetriť neváhajú siahnuť po falšovaných cigaretách alebo výrobkoch, za ktoré sa neodviedla spotrebná daň na Slovensku. Ak by sa odhalený objem produktov bez dane predal v riadnom režime, štát by podľa prepočtov získal do rozpočtu o 70 miliónov eur viac.

Pre bežného Slováka sú lacnejšie

Rast počtu falšovaných cigariet vo vnútrozemí je však signálom, že kriminálne skupiny si neustále hľadajú dômyselnejšie cesty ako dodať svoj tovar cenovo citlivým Slovákom.

V mestách v blízkosti štátnych hraníc zároveň zaznamenali rastúci dovoz produktov z Ukrajiny, ale aj z Poľska a Česka, kde je spotrebná daň nižšia, a tak sú produkty pre bežného Slováka lacnejšie

Spoločnosť Nielsen IQ analyzuje podiel obalov nezdanených tabakových výrobkov v odpadoch na verejných miestach. Táto metóda sa dlhodobo využíva vo svete a na Slovensku sa tento výskum vykonáva od roku 2011 v 39 mestách všetkých regiónov, s osobitným dôrazom na lokality pri hraniciach.

Zvýšenie spotrebnej dane na tabak

Väčšina lokalít, kde bola analýza vykonaná, zaznamenala rast podielu nezdanených produktov, s výnimkou niekoľkých lokalít pri slovensko-ukrajinských hraniciach, kde analytici zaznamenali zníženie.

Vláda Roberta Fica pripravuje ďalšie zvýšenie spotrebnej dane na tabak, a to už od začiatku budúceho roka. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to uviedol predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD Ján Richter. Okrem tabaku by mala vláda zvýšiť aj daň z liehu.

„Očakávam, že na decembrovej schôdzi, keď sa bude prijímať štátny rozpočet, pred jeho predložením bude skupina zákonov, ktorá bude definovať odpoveď na tieto otázky,“ povedal k rokovaniu parlamentu. „Nie sme prví, skoro každá vláda celkom prirodzene siahne do tohto portfólia,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom