Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prestávaš cítiť vône? Tak je dosť možné, že sa blíži smrť!

Travel Trip WWI Portland Rose Garden
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FILE - In this July 13, 2010 file photo, Hannah Lyons, of Portland, smells a rose as she walks through the International Rose Test Garden in Portland, Ore. The garden was founded during World War I as a way to preserve plants that European hybridists feared might be wiped out in the bombings. This summer marks 100 years since the start of World War I in Europe in 1914. (AP Photo/Rick Bowmer, File)
reklama:
reklama:

Neschopnosť rozoznávať vône môže predznamenávať blížiacu sa smrť. Vyplýva to z výsledkov výskumu, ktorý na vzorke 3000 mužov a žien vo veku 57 – 85 rokov realizovali vedci z univerzity v Chicagu.

Všetci účastníci výskumu podstúpili na jeho začiatku čuchový test. Ich úlohou bolo rozoznať vône, s ktorými môžu prísť bežne do kontaktu. Očuchať im dali extrakty z mentolu, pomaranča, ruže, kože a rýb. Vedci následne vyhodnotili, kto a nakoľko v teste uspel a ďalších päť rokov sledovali úmrtnosť zúčastnených.

Zo zozbieraných údajov vyplýva, že do piatich rokov zomrelo až 39 percent ľudí s veľmi oslabeným čuchom, 19 percent s priemernými čuchovými schopnosťami a iba 10 percent tých, ktorých čuchové receptory pracovali bezchybne. Výskumníci sa preto domnievajú, že postupná strata čuchu môže byť príznakom nejakého ochorenia. Ľuďom, ktorých takéto problémy trápia, preto odporúčajú vyhľadať lekársku pomoc. „Myslíme si, že strata čuchu je niečo ako kanárik v uhoľnej bani. Nie je priamou príčinou smrti, no je jej predzvesťou. Včasné varovanie, ktoré ukazuje, že sa niečo mohlo pokaziť,“ vyjadril sa vedúci výskumu Jayant Pinto.

HABERSTUCK CARRUTHERS

Zhoršujúci sa čuch môže podľa odborníkov signalizovať, že bunky v tele sa neregenerujú tak, ako by mali. To sa podľa nich prejaví aj na receptoroch v nose, ktoré sa postupne zanášajú a nedokážu plniť svoju funkciu. „Čuch je mierne podceňovaný, a to aj napriek tomu, že má v našom každodennom živote významnú úlohu. No nechceme, aby ľudia začali panikáriť. Silná nádcha, alergie a problémy s dutinami, môžu mať rovnako vplyv na čuch. Ľudia by sa preto nemali príliš trápiť, no ak problémy pretrvávajú, mali by navštíviť lekára,“ dodal Pinto.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 6. októbra 2014Zdroj SITA, © SITA 2014, i
reklama:
reklama:
reklama: