Prestávaš cítiť vône? Tak je dosť možné, že sa blíži smrť!

Zdieľať
Travel Trip WWI Portland Rose Garden
FILE - In this July 13, 2010 file photo, Hannah Lyons, of Portland, smells a rose as she walks through the International Rose Test Garden in Portland, Ore. The garden was founded during World War I as a way to preserve plants that European hybridists feared might be wiped out in the bombings. This summer marks 100 years since the start of World War I in Europe in 1914. (AP Photo/Rick Bowmer, File)

Neschopnosť rozoznávať vône môže predznamenávať blížiacu sa smrť. Vyplýva to z výsledkov výskumu, ktorý na vzorke 3000 mužov a žien vo veku 57 – 85 rokov realizovali vedci z univerzity v Chicagu.

Všetci účastníci výskumu podstúpili na jeho začiatku čuchový test. Ich úlohou bolo rozoznať vône, s ktorými môžu prísť bežne do kontaktu. Očuchať im dali extrakty z mentolu, pomaranča, ruže, kože a rýb. Vedci následne vyhodnotili, kto a nakoľko v teste uspel a ďalších päť rokov sledovali úmrtnosť zúčastnených.

Zo zozbieraných údajov vyplýva, že do piatich rokov zomrelo až 39 percent ľudí s veľmi oslabeným čuchom, 19 percent s priemernými čuchovými schopnosťami a iba 10 percent tých, ktorých čuchové receptory pracovali bezchybne. Výskumníci sa preto domnievajú, že postupná strata čuchu môže byť príznakom nejakého ochorenia. Ľuďom, ktorých takéto problémy trápia, preto odporúčajú vyhľadať lekársku pomoc. „Myslíme si, že strata čuchu je niečo ako kanárik v uhoľnej bani. Nie je priamou príčinou smrti, no je jej predzvesťou. Včasné varovanie, ktoré ukazuje, že sa niečo mohlo pokaziť,“ vyjadril sa vedúci výskumu Jayant Pinto.

HABERSTUCK CARRUTHERS
In this file photo from Tuesday, Feb. 24, 2004, Aaron Carruthers, left, and Keith Haberstuck, of Sacramento, Calif., smell flowers prior to their planned wedding at City Hall in San Francisco. The U.S. Supreme Court decided Friday, Dec. 7, 2012, to hear the appeal of a ruling that struck down Proposition 8, the state’s measure that banned same sex marriages. The highly anticipated decision by the court means same-sex marriages will not resume in California any time soon. The justices likely will not issue a ruling until spring of next year. A federal appeals court ruled in February that Proposition 8’s ban on same-sex marriage was unconstitutional. But the court delayed implementing the order until same-sex marriage opponents proponents could ask the U.S. Supreme Court to review the ruling. (AP Photo/Ben Margot)

Zhoršujúci sa čuch môže podľa odborníkov signalizovať, že bunky v tele sa neregenerujú tak, ako by mali. To sa podľa nich prejaví aj na receptoroch v nose, ktoré sa postupne zanášajú a nedokážu plniť svoju funkciu. „Čuch je mierne podceňovaný, a to aj napriek tomu, že má v našom každodennom živote významnú úlohu. No nechceme, aby ľudia začali panikáriť. Silná nádcha, alergie a problémy s dutinami, môžu mať rovnako vplyv na čuch. Ľudia by sa preto nemali príliš trápiť, no ak problémy pretrvávajú, mali by navštíviť lekára,“ dodal Pinto.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom