Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prezidentka sa po lockdowne stretne s aktivistami. Dôvodom je ich otvorený list!

Caputova 676x451 1.webp
Foto: SITA
reklama:
reklama:

POPRAD 7. decembra (SITA) – Prezidentka Zuzana Čaputová sa rada stretne priamo v Tatrách so signatármi iniciatívy Milujem zelené Tatry. Pre agentúru SITA to dnes potvrdil riaditeľ odboru komunikácie kancelárie prezidentky Jozef Matej. Ide o reakciu na otvorený list, ktorý jej zaslali aktivisti a prostredníctvom ktorého ju rovnako požiadali o stretnutie či návštevu regiónu. Upozorňujú v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti aktuálneho stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách a pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry. Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov štátnej správy na úsekoch starostlivosti o životné prostredie a územného plánovania. Stretnutie signatárov s prezidentkou by sa podľa Mateja mohlo uskutočniť po skončení lockdownu, hneď, keď to pandemická situácia umožní.

Občianska iniciatíva v liste poukázala na podľa nich neúmernú realizovanú aj plánovanú výstavbu prevažne investičných nehnuteľností, v mnohých prípadoch v rozpore so zákonmi Slovenskej republiky a tiež v rozpore s právami a potrebami občanov tejto krajiny. Pod list sa podpísala viac ako sedemdesiatka ľudí z rôznych oblastí, rovnako aj občianske združenia a iniciatívy. Je medzi nimi riaditeľka združenia pre ochranu prírody Machaon International Svetlana Belova, podpredseda Asociácie slovenských kúpeľov Ján Šimko, tiež slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, ale aj viacerí ekológovia, horskí sprievodcovia, pedagógovia, výskumníci aj lekári. Spoločne poukazujú na niektoré, podľa nich kontroverzné investičné projekty, ktoré už dostali povolenia a kladné stanoviská od štátnych úradov a inštitúcií.

Výstavba vo Vysokých Tatrách podľa signatárov nemá nič spoločné s potrebami miestnych ľudí, ktorí tu žijú. Rast cien nehnuteľností vyvolaný vysokým záujmom investovať voľné finančné prostriedky developerov a investorov v Tatrách vedie podľa aktivistov k redukcii pôvodného obyvateľstva a výrazne znižuje možnosť mladých ľudí dovoliť si bývanie v tatranskom regióne.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 7. decembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: