Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prezidentka sa vyjadrila k referendu. Budú predčasné voľby?

Screenshot_2020 01 13 zuzana caputova zuzana_caputova aec instagram photos and videos.jpg
Foto: www.instagram.com
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) – Otázky, ktoré hlave štátu predložila politická strana Smer-SD a chce ich zahrnúť do petície za vypísanie referenda o predčasných voľbách, sú vzájomne podmienené, a preto protizákonné. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla v dnešnom vyhlásení s tým, že vzájomne podmienené otázky zakazuje zákon o podmienkach výkonu volebného práva.

Prvá otázka sa týka možnosti, že by súčasťou ústavy bola alternatíva, aby ľudia cestou referenda mohli skrátiť volebné obdobie Národnej rady SR. Druhá otázka sa týka toho, že v prípade, ak by bol platný výsledok referenda o zmene ústavy, si občania želajú aj vypísanie predčasných volieb. „Otázky sú sformulované tak, že ak dopadne dobre prvá otázka, potom platí druhá otázka. Ja si neviem prestaviť väčší príklad vzájomnej podmienenosti, formulačnej alebo vecnej, ako je táto,“ vyhlásila prezidentka.

Príprava referenda je podľa hlavy štátu veľmi zodpovedná vec, preto podľa vlastných slov dúfa, že ktokoľvek sa na to podujme, bude to konzultovať s ústavnými právnikmi. Ona sama tak urobila a ich názor bol podľa Čaputovej absolútne jednoznačný. Zároveň však uviedla, že ak jej doručia petíciu s otázkou, či si občania želajú zmenu ústavy, aby sa referendom dalo skracovať volebné obdobie parlamentu, takéto referendum vypíše. „Zároveň, ak bude ústava takto zmenená a príde požiadavka na vypísanie referenda o skrátení volebného obdobia konkrétneho parlamentu, takisto takéto referendum vypíšem,“ vyhlásila prezidentka. Dodala, že vypíše akékoľvek referendum, s akoukoľvek otázkou, ak bude v súlade s ústavou.

Predsedníctvo strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) ešte v októbri schválilo znenie otázok na petičnú akciu o vyhlásení referenda o predčasných voľbách. S otázkami sa následne strana obrátila na prezidentku Zuzanu Čaputovú, od ktorej žiadali vyjadrenie, či by sa s dvomi referendovými otázkami obrátila na Ústavný súd, alebo by odobrila vyhlásenie referenda.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 10. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: