Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prezidentka upozornila na vážny problém pri sčítaní obyvateľov! Týka sa to aj vás?

Screenshot_2020 01 13 zuzana caputova zuzana_caputova aec instagram photos and videos.jpg
Foto: www.instagram.com
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 25. januára (SITA) – Zástupcovia menšín sa podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej ocitli v neistote, pretože štátne orgány sa zatiaľ nevyjadrili, akým spôsobom budú štatistické údaje o národnosti interpretovať. Upozornila na to vo svojom statuse na sociálnej sieti. Výsledky sčítania obyvateľov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, ukázali, že vyše 300-tisíc obyvateľov využilo možnosť prihlásiť sa k dvom národnostiam.

Dáta o národnosti vníma Čaputová ako základ pre realizáciu menšinových práv umožňujúcich rozvíjať ich kultúru, vzdelanosť či materinský jazyk. Považuje za dôležité výsledky sčítania interpretovať ústretovo vo vzťahu k národnostným menšinám. „Pri otázkach menšinových práv by sa malo vychádzať zo súčtu oboch národnostných kategórií, ktoré boli v metodike Štatistického úradu SR považované za rovnocenné. Pre rozptýlenie obáv považujem tiež za potrebné v komunikácii so zástupcami národnostných menšín v čo najkratšom čase ustáliť aj jednotnú interpretáciu príslušných právnych noriem,“ uzavrela.

Z celkového počtu trvalo bývajúcich si maďarskú národnosť uviedlo 7,75 percenta obyvateľov (422,1 tisíca), rómsku uviedlo 1,23 percenta (67,2 tisíca) , rusínsku 0,44 percenta ( 23,7 tisíca), ukrajinskú 0,17 percenta (9,4 tisíca) a českú 0,53 percenta (29-tisíc). Ďalšiu národnosť uviedlo 306 175 obyvateľov Slovenska, teda 5,6 percenta. Slovenskú národnosť si ako ďalšiu uviedlo 55 496 obyvateľov, čo predstavuje jedno percento z celkového počtu trvalo bývajúcich v SR, ale 18,1 percenta z obyvateľov, ktorí si uviedli aj ďalšiu národnosť. Maďarskú národnosť si ako ďalšiu uviedlo 34 089 obyvateľov, rómsku 88 985, rusínsku 39 810, nemeckú 5 255 a českú 16 175 obyvateľov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 25. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: